piątek, 19 sierpnia 2022

Heilung - Drif (19.08.2022)

Miarowe uderzenia bębnów, złowrogie głosy, przestrzenny żeński wokal i przede wszystkim klimat - tajemniczy, niepokojący, trochę nieokreślony. Rytuał, celebracja, obrzęd, pomost między przeszłością i teraźniejszością, pochwała natury. Heilung, zespół absolutnie niezwykły i niepodrabialny, z wyjątkową koncepcją łączącą sztukę i historię od lat zachwyca i skłania do refleksji. Dziś swoją premierę ma trzecie studyjne dzieło grupy, której trzon stanowi między narodowe trio -  norweska wokalistka Maria Franz, duński multiinstrumentalista Christopher Juul i pochodzący z Niemiec pasjonat pogańskiej symboliki i pisma runicznego Kai Uwe Faust, autor koncepcji zespołowego wizerunku oraz tekstów. Co znajdziemy na "Drif"?

Tu zaskoczenia nie będzie - znajdziemy porcję ciekawej, oryginalnej muzyki. Muzycy wypracowali swój własny styl - od pierwszych nut wiadomo, z jakim zespołem mamy do czynienia. Czy trzecie dzieło Heilung zaskakuje? Jeśli znacie dobrze albumy "Ofnir" i "Futha", to niespecjalnie, ale znajdziecie tu dużo dźwięków, które z pewnością polubicie i jeszcze więcej historyczno-kulturowych odniesień.  To jeden z tych albumów, które przyniosą radość i ukojenie na wiele miesięcy, a przy okazji będą bardzo przystępną lekcją historii. 

Heilung to terapia dla umysłu styranego codzienną tułaczką i nerwami. To odpoczynek, ulga, ukojenie. Muzyka, która pomaga rozładować stres i oderwać się, wchodząc w specyficzny klimat. To sposób na odreagowanie, ale także zwrócenie uwagi na to, skąd się wywodzimy i gdzie przynależymy. Powinniśmy dbać o naszą planetę, kultywować tradycję, troszczyć się o naturę, by mogła zachwycać nas swoim pięknem i dzielić się życiodajną energią. Natura jest niezbędnym składnikiem ludzkiego istnienia i powinniśmy o tym pamiętać. "Wszyscy jesteśmy braćmi - wszyscy ludzie, zwierzęta, drzewa, kamień i wiatr, wszyscy pochodzimy od jednej wielkiej istoty, która zawsze tam była, zanim ludzie ożyli i ją nazwali, zanim wykiełkowało pierwsze ziarno…”. I trudno nie odczuwać tego przesłania, gdy słucha się tej muzyki. 

"Drif" to dziewięć kompozycji układających się w spójną całość - płomiennych fragmentów, które tworzą bramę ku przeszłości, ku temu, co wspólne dla wszystkich cywilizacji. Artyści tym razem czerpią inspiracje nie tylko z dorobku plemion zamieszkujących niegdyś Europę Północną, lecz także tego, co pozostawiły dla potomnych inne cywilizacje spoza tego regionu. W kompozycjach przenikają się różne wpływy, od tradycji przez odgłosy walk, plemiennych rytuałów aż po odgłosy natury.

Plemienny rytuał rozpoczyna piękna "Asja", ale najjaśniejszym punktem "Drif" jest ujawniona jako pierwsza, urokliwa "Anoana", w której uwagę przykuwa lekka jak piórko melodia i rozmarzony wokal Marii. Chóralny wspaniały finał ma też trzynastominutowy "Tenet". Sporo na tej płycie rytmicznych okrzyków popartych uderzeniami w bębny, nie brak też fragmentów słuchowiska, jak w "Keltentrauer". Te momenty, gdy nie jest się biegłym w języku niemieckim mogą nieco znużyć. Warto poświęcić im jednak więcej czasu, wsłuchać się w nie i dotrzeć do sedna, a tak naprawdę pozwolić samej muzyce wniknąć w głąb duszy, bo ten proces w tym przypadku następuje w pełni naturalnie i stopniowo.

Spokojem i melancholią urzeka za to zaśpiewany przez Marię, płynący niespiesznie "Nesso". Napełnia ciepłem i spokojem chóralny "Nikkal". W "Buslas Bann"dominuje zaś ta niezwykła, plemienna energia znana tak dobrze z albumu "Futha".Całość wieńczy tajemniczy "Marduk".

To muzyka, która idealnie brzmi w nocy, po zmierzchu, przy świecach, gdy ucichną już odgłosy dnia codziennego. Ogromne wrażenie budzi też w koncertowej odsłonie, gdy jest prezentowana w formie wciągającego spektaklu. Jeśli chcecie zobaczyć, jak zespół prezentuje się ta konwencja, sięgnijcie do relacji z Mystic Festival 2022. To propozycja dla odbiorcy otwartego, czującego sztukę bez odniesień do konkretnych gatunków i stylów, ceniącego jakość, pomysł, przesłanie i energię, którą ze sobą niosą dźwięki. To twórczość wymagająca, a zarazem bardzo uniwersalna. Heilung raz jeszcze udowadniają, że są jednym z najciekawszych współczesnych zespołów. Oby dzielili się swoją sztuką jak najdłużej.

87%

Posłuchaj płyty: Heilung - Drif 

Heilung wystąpi w Sopocie w Operze Leśnej 10 lipca 2024. Na koncert zaprasza Knock Out Productions. Bilety od 28 lutego od 10:00 w sieci https://ebilet.pl