piątek, 29 lipca 2022

Wailin Storms - The Silver Snake Unfolds (22.07.2022)


Smutno? Ponuro? Jakoś nie tak?  No cóż, lepiej chyba nie będzie, o czym dobitnie przekonujemy się każdego dnia choćby w kontekście społeczno-ekonomicznym. W poprawie nastroju niespecjalnie pomoże akurat nowy materiał Wailin Storms, ale może przynieść za to wiele ciekawych muzycznych doznań i skłonić do refleksji. Jaki jest następca "Rattle"?

 

Wąż budzi nieodłączne skojarzenia ze złem, z czymś bardzo niepokojącym, przerażającym. Do tego albumu pasuje idealnie. Choć może nie przeraża ona nadmiernie ciężkim brzmieniem, wlewa w duszę mnóstwo niepewności i niejednoznaczności. Jest w tej muzyce coś mistycznego, a jednocześnie bardzo ludzkiego, bezpośredniego, co krótko pisząc rusza. Rozpoczynający album "In The Heart of The Sea" przytłacza melancholią.  "Broken Into Three" ma w sobie coś nieokrzesanego, punkowego. "Drag" z jednej strony rozczula doskonałym dialogiem wokalu i szalejącej gitary, z drugiej wprowadza w pełen mroku nastrój. Tak jest już do końca. Doom'owe klimaty doprawione szczyptą grunge'u, psychodelii i punku, wzbogacone melodiami i bezkompromisowym wokalem zostają w głowie. 

To muzyka, która budzi emocje, zostawia po sobie ślad. Naznaczona została osobistymi doświadczeniami zmagań z przeciwnościami losu, chorobami, poczuciem beznadziei, lękiem o jutro. Jest w niej coś z obsesji, ale są też bardzo trafne przemyślenia na temat ludzkiej psychiki. To album o walce i o przetrwaniu. Ważny. 

Dla fanów mroku będzie to miód na uszy. Spodoba się tez wielbicielom ciężkich, a przy okazji melodyjnych brzmień. Type O Negative? Chelsea Wolfe? Stoner, doom? Tak, to płyta dla was, a właściwie dla nas! Taka międzygatunkowa, godząca fanów różnych stylistyk. Dla tych, co nie lubią muzyki wesołej, niespecjalnie lubią imprezować przy tanecznych, gorących rytmach, a czerpią przyjemność ze słuchania tej smutnej, melancholijnej, bo się z nią utożsamiają, niesie im ona pocieszenie, ukojenie.

Twórczość Wailin Storms ma w sobie coś wyjątkowego, niebanalnego. I to powinno wystarczyć, by przekonać nieprzekonanych, że warto tej płyty posłuchać. Jeśli mrok nie jest wam obcy i macie chwilę wolnego czasu, sięgnijcie po ten album.

82% 

Posłuchaj płyty: Wailin Storms - The Silver Snake Unfolds