czwartek, 12 maja 2022

Tempelhof Sounds 2022 - święto muzyki alternatywnej w Berlinie

Jak tam plany na wakacje? Festiwale wybrane? Karnety zamówione? Jeśli jeszcze się wahacie, a lubicie szeroko pojęty gitarowy pop i różne oblicza muzyki alternatywnej, warto rozważyć czerwcową wycieczkę do Berlina. Po pandemicznej stagnacji z fantastyczną muzyczną przybywa berliński festiwal Tempelhof Sounds. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 czerwca na lotnisku Tempelhof. Gwiazdami tegorocznej edycji są Florence + The Machine, Muse oraz The Strokes. Kogo jeszcze zobaczymy na festiwalu?

 


 

Kilka słów o Tempelhof Sounds

Na początku było miasto i jego mieszkańcy, historyczne lotnisko i chęć stworzenia festiwalu muzycznego w ważnym miejscu, właśnie wtedy, dla wszystkich ludzi. Miało być miejsce spotkań kultur, jednoczenia ludzi, łączenia i możliwości dzielenia się podobieństwami i różnicami i celebrowania ich. 

Pomysłodawcy wydarzenia stworzyli miejsce, gdzie ludzie mogą się spotykać i wspólnie cieszyć muzyką, spędzając czas z przyjaciółmi, jednocześnie będąc otwartymi na zawieranie nowych znajomości.  To miejsce, gdzie ludzie mogą czuć się swobodnie, być sobą, bawić się i w dogodnych warunkach cieszyć muzyką na żywo i spotkaniem kultur, inspirować się sobą wzajemnie i odkrywać to, co nowe i nieznane.

"Jesteśmy wdzięczni za wolność i możliwości, które oferuje nam współczesność. Przyszłość dzieje się właśnie teraz. Okazujemy nasze uznanie poprzez świadomość ekologiczną i zrównoważony rozwój. Jesteśmy częścią zmiany społecznej i mamy świadomość, że festiwale muzyczne są naprawdę dobrą zabawą tylko wtedy, gdy odbywają się w duchu działania dla wspólnego dobra. I właśnie taki cel przyświeca Tempelhof Sounds, wraz z pieczołowicie dobranym składem wykonawców. To wydarzenie dla tych, którzy są po prostu otwarci i ciekawi świata - zarówno pod kątem muzycznym, jak i różnorodności i wysokiej jakości opcji kulinarnych. Wszystko to będzie odbywać się w swobodnej atmosferze spędzania przyjemnych letnich wieczorów po pracy."

Tempelhof Sounds to świetny powód, by odwiedzić Berlin. To festiwal, który trafia do serc miłośników muzyk, ale nie może być inaczej, gdy misją festiwalu jest jednoczenie ludzi poprzez muzykę, prawda?
 
Wszystkie informacje o festiwalu znajdziecie tu: https://tempelhofsounds.berlin/en/ 
 

 
 

Kto zagra na tegorocznej edycji?

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2022. W ciągu trzech festiwalowych dni zaprezentują się zarówno ci, których nie trzeba przedstawiać, jak i ci, których kariera dopiero nabiera rozpędu. Wśród propozycji coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy popu, jak i muzyki alternatywnej. 
 
DZIEŃ 1 - 10 czerwca

Pierwszego dnia, 10 czerwca obok Florence + The Machine, która lada moment wydaje piąty album "Dance Fever" zaprezentują się między innymi indie-punkowcy The Libertines, uosabiający wakacyjny chillout Parcels, L'Impératrice i Two Door Cinema Club  oraz post punkowe odkrycie ostatnich lat - Molchat Doma, o których pisałam między innymi tutaj: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2020/11/molchat-doma-monument-13112020.htmlWśród wykonawców znajdziecie także mrocznych i zgrzytliwych Just Mustard, mieszających gatunki, bardzo ciekawie brzmiących Balthazar, eteryczne wokalistki  Freyę Riding i Trixie Whitley, urokliwy girlband My Ugly Clementine i kilku innych równie interesujących artystów. 


DZIEŃ 2 - 11 czerwca 

Drugiego festiwalowego dnia, 11 czerwca, w sobotę zagra najlepszy koncertowy zespół świata - Muse, którzy oprócz nowych nagrań z nadchodzącego "Will Of The People" zagrają swoje największe hity.  Być może (oby) znajdzie się też miejsce na kilka nagrań z jubileuszowego "Origin Of Symmetry", o którym pisałam tu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2021/06/muse-origin-of-symmetry-17072001.html 

Obok gwiazd wystąpią między innymi doskonale hałasujący Idles, indierockowcy Alt-J, rozmarzony Wolf Alice i zjawiskowa Sophie Hunger.


Swoje indie rockowe strzały zaprezentują też Maximo Park, do krainy przebojowego bluesa zabierze słuchaczy Barns Courtney, a wrażliwością zaczaruje Holly Humberstone.


DZIEŃ 3 - 12 czerwca

Ostatni dzień festiwalu, niedziela 12 czerwca, to czas na kolejną nostalgiczną podróż do początków dwudziestego pierwszego wieku, gdy na brytyjskich listach przebojów i MTV2 królowali The Strokes. Koncert headlinerów z pewnością będzie niezapomniany, ale tego dnia zagrają też przecież rewelacyjni Royal Blood, mroczni i refleksyjni Interpol, wyjątkowa Courtney Barnett, czy objawienie ostatnich lat, Fontaines D.C (o których pisałam m.in tu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/04/fontaines-dc-skinty-fia-22042022.html). 
Tego dnia zagrają też fenomenalna Anna Calvi (https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2018/09/anna-calvi-hunter-31082018.html), Griff, Big Thief i wielu innych. Pełną rozpiskę wykonawców znajdziecie poniżej. Niebawem też zaprezentuję wam szerszy przegląd artystów z festiwalowego line upu, których nie wolno przegapić :).