poniedziałek, 11 kwietnia 2022

Jack White - Fear Of The Dawn (8.04.2022)


Tego pana nikomu przedstawiać nie trzeba - jeden z najlepszych gitarzystów dwudziestego pierwszego wieku, człowiek o wielkiej wyobraźni i charakterystycznym wokalu. Kocha winyle, minimalizm i maksimum emocji. Założyciel The White Stripes, The Raconteurs, The Dead Weather, w ostatnich latach działający solo, Jack White III wraca z nową, długo wyczekiwaną płytą i robi to w wielkim stylu.Na "Fear Of The Dawn" White odchodzi od country i stawia na sprawdzone, ukochane przez fanów brzmienie oparte na gitarowych przesterach. Znajdziecie tu wszystko to, co w twórczości White'a najlepsze - instrumentalne popisy, przestery, surowość i szczerość. No dobra, jest też kilka niespodzianek. 

Jack White stęsknił się za gitarą elektryczną, to fakt. Odłożył akustyczne ballady i rozważania na inny czas i postawił na ostre, tnące jak brzytwa riffy, hałaśliwość i brud. Zestawił je z hip-hopowymi echami i  funkową energią rodem z The White Stripes. W "Morning, Noon and Night" tę energię słychać najpełniej. Natomiast hip hop daje o sobie znać najbardziej w 2 utworach. W "What's The Trick" White rapuje sam, a w "Hi-De-Ho" niespodzianką jest udział Q-Tipa i jest to jedna z tych piosenek, które wchodzą w umysł najbardziej.

Trzy pierwsze nagrania atakują energią, później robi się troszkę spokojniej, ale tylko na chwilę, bo już "Into The Twilight" przejeżdża po słuchaczu walcem. Warto zwrócić uwagę na eksperymentalny "Eosophobia". Jest też sporo zabawy z elektroniką, która dodaje smaku utworom. Całość została oczywiście świetnie wyprodukowana i zmiksowana - nowocześnie, ale jednocześnie oddając hołd klasyce.

Album nie nudzi, wprowadza w pozytywny nastrój. Świetnie nadaje się na poranną rozgrzewkę, pobudkę po ciężkiej nocy.  To bardzo przystępne połączenie ambitnego grania i przebojowości, eksperymentów i szeroko pojętego rocka alternatywnego. "Fear Of The Dawn" ma swoje niepodrabialne brzmienie, tak charakterystyczne dla twórczości Jacka White'a, choć znane już od lat, to wciąż oryginalne i niosące dużo pozytywnych odczuć. W końcu przecież najbardziej lubimy to, co już znamy, prawda?

84% 

Posłuchaj płyty: Jack White - Fear Of The Dawn