środa, 16 marca 2022

Szczęśliwa trzynastka #26 - PIA ISA


Na co dzień jest basistką i wokalistką  norweskiego zespołu Superlynx. Zajmuje się też projektowaniem graficznym. Chcąc zrobić sobie przerwę od psychodeliczno-doom'owego brzmienia, które zgłębia w ramach zespołu Pia Isaksen postanowiła podziałać samodzielnie. PIA ISA to jej solowy projekt, w ramach którego sięga po niespieszne, mroczne, klimaty z pogranicza doom i post metalu Świetnie odnajduje się w tych kompozycjach - są szczere i bardzo osobiste.

Debiutancki album PIA ISY, "Distorted Chants"  ukaże się 25 marca 2022 roku nakładem Argonauta Records. Jeśli chcecie poznać artystkę bliżej, sprawdźcie, jak poradziła sobie z odpowiedzią na 13 cyklicznych pytań. 


1. Moim bohaterem w dzieciństwie była moja starsza siostra. Podziwiałam ją. 

2. Wydarzenie z życia, które mnie ukształtowało to...

Nie było takiego pojedynczego wydarzenia, ale miało na to zdecydowany wpływ kilka zbiegów okoliczności i zdarzeń, zarówno dobrych jak i złych. Takie właśnie jest życie. Gdybym rozwinęła ten temat, to weszłabym w sferę prywatną, a to troszkę za dużo.

3. Płyta, która miała największy wpływ na to, kim jestem to... "Bleach" Nirvany. Gdy usłyszałam ich po raz pierwszy miałam 13 lat i wtedy poczułam silną więź i przekonanie, że już wiem, co chciałabym robić. Krótko po tym zaczęłam uczyć się grać na gitarze i porzuciłam naukę gry na pianinie.


4. Gdybym nie została muzykiem, byłabym...

Zajmuję się także projektowaniem graficznym, więc pewnie tym bym się zajmowała. Ale miałabym wtedy pewnie zdecydowanie więcej czasu na podróżowanie i spędzanie czasu z ludźmi. I pewnie jeszcze na kilka innych rzeczy

5. Gdybym mogła zagrać koncert/podjąć współpracę z jednym artystą, byłby to...

jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam w ramach solowej płyty współpracować z Ole Teigenem z Superlynx (gram z nim na co dzień w tym zespole) i Garym Arce z Yawning Man. Oczywiście marzy mi się współpraca z muzykami moich ulubionych zespołów - Om i Earth, ale tak naprawdę jestem otwarta na współpracę z każdym, kto jest przyjaźnie nastawiony i z kim mogłabym się dogadać na poziomie muzycznym.

6. Najdziwniejsza rzecz/wiadomość, jaką dostałam od fanów to...

Niedawno, gdy opublikowałam coś na temat mojego solowego teledysku na Instagramie, odpowiedział mi jakiś koleś, pytając, czy chciałabym zobaczyć jego ku****. To było bardzo dziwne i niekomfortowe.  Jak wielki może być jego wskaźnik skuteczności, w przypadku pozytywnych odpowiedzi, gdy wysyła takie wiadomości do nieznajomych, tak całkowicie wyrwane z kontekstu?


7. Kino, teatr, a może książka? Po którą formę sztuki sięgasz najczęściej i dlaczego?

Uwielbiam oglądać ciekawe filmy, seriale i dokumenty - to dla mnie łatwa forma relaksu, a jednocześnie możliwość pozyskania wiedzy czy inspiracji. Uwielbiam tez czytać, choć sięgam po książki falami - czasem czytam dużo, a później mam dłuższą przerwę. Lubię też teatr, ale nie chodzę zbyt często.
 

8. Lata 80te były lepsze, bo.... 

Nie sądzę, by były lepsze. Wtedy była np. zdecydowanie mniejsza tolerancja na wszelką "inność". Ale z kolei dobrą rzeczą było to, że ludzie nie spędzali życia siedząc w telefonach. Myślę, że smartfon to przydatna rzecz, ale bardzo doceniam fakt, że mogłam wychowywać się i dorastać bez nieustannego spoglądania w ekran i że nie znajdziesz całej mojej młodości w Internecie.

9. Moje ukochane miejsce na Ziemi to... plaże w Jeløya w Mossm skąd pochodzę. Właściwie to mam wytatuowane na ramieniu współrzędne jednej z nich.

10. Moje najbardziej traumatyczne wspomnienie z koncertu to...

Nie było to jakoś mocno traumatyczne i ostatecznie wszystko potoczyło się świetnie, ale zaledwie kilka miesięcy temu mój zespół Superlynx zagrał na tym niesamowitym festiwalu w Oslo i doszło do awarii systemu nagłośnieniowego w klubie. Problem został rozwiązany dopiero dosłownie dwie minuty przed tym, jak musieliśmy wyjść na scenę. Zrobiliśmy jedynie próbę przez backline, ale nic przez PA. Sala była już wypełniona ludźmi ustawionymi w kolejce, aby nas zobaczyć, a my nie byliśmy gotowi. Musieliśmy zrobić resztę próby dźwięku na ich oczach, naprawdę zestresowani i zmartwieni. Na szczęście koncert wyszedł naprawdę świetnie, ale była to bardzo stresująca sytuacja.

11. Marzę o tym, by kryzys klimatyczny został rozwiązany i planeta była zdrowym miejscem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt i roślin.

12. Moje ukochane zajęcie w wolnym czasie to... latem jest to zdecydowanie pływanie w morzu. W innych porach - podróże, chodzenie na koncerty, spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną, spacery po lesie. 

13. Pytanie, którego najbardziej nienawidzę podczas wywiadów to... "więc jak to jest być dziewczyną w zespole?"


ALBUM "Distorted Chants" ukaże się 25 marca nakładem Argonauta Records


Posłuchaj płyty: PIA ISA - Distorted Chants

 

ENGLISH VERSION You may know her as a bassist and vocalist of a Norwegian psych-doom band Superlynx. Pia Isaksen is also a graphic designer. Wanting to take a break from the band, Isaksen decided to reflect on her own. PIA ISA is her solo project, in which she explores slow, dark, doom-post-metal atmosphere. She's created truly great compositions - they are sincere and very personal.

PIA ISA's debut album, "Distorted Chants", will be released on March 25, 2022 by Argonauta Records. If you want to know Pia better, it's a nice chance to do it by reading this short interview.
 

1. My childhood hero was ... My older sister, who I really looked up to.

2. The event in my life that shaped my personality was... not one single event, but several circumstances and events for good and for bad. Like life is. A little too much and little too private to get into here I think.

3. The album that has had the biggest impact on who I am is…. Bleach by Nirvana, if we are talking music wise. Because when I first heard them at the age of 13 I had an instant feeling in my chest of belonging, of what I wanted to do, and I instantly started playing electric guitar instead of the piano.

4. If I hadn't become a musician, I would be…. I am also a graphic designer, and that would probably be the same. But I would definitely have had more time to travel, and I would have had more time to spend with people to name a few things.

5. If I could play a concert / collaborate with one artist, it would be ... I am really happy to have collaborated with Ole Teigen from my band Superlynx and Gary Arce from Yawning Man on my album. And to do something with some of my favourite bands like Om or Earth would be dream of course. But in general I am open to collaborating as long as expressions can fit together and people are friendly.

6. The weirdest thing / message I got from fans is ... The most recent one was just the other day when I posted something about my new music video in my Instagram story and this dude replied to it by asking if I wanted to see his d***. So weird. How great can his success rate possibly be for positive replies when sending such messages to strangers so totally out of context? 
 


7. Cinema, theater or maybe a book? Which form of culture do you choose and why? 
 
 I like watching interesting movies, series and documentaries, which for me is like an easy way of relaxing but getting some input at the same time. I also love reading great books, though I read in waves. Sometimes a lot, then I can go a while without. I also really like theater, but I don´t go very often.

8. The 80s were better because ... 
 
I don’t think they were. There was for instance even more intolerance of all sorts back then. But a good thing was that people weren´t on their phones all the time. I think the smart phone is a useful invention, but I appreciate having grown up without constantly having my face in a screen, and that all of my youth isn´t out there on the internet. 


9. My beloved place on Earth is ... 
 
The beaches at Jeløya in Moss, where I come from. I actually have the coordinates for one of them tattoed on my arm. 


10. My most traumatic memory from the concert is ...
 
 It is not super traumatic, and things turned out great in end, but just a few months ago my band Superlynx played this awesome festival in Oslo, and there was a failure with the sound system in the venue. It didn´t get solved until literally two minutes before we had to go on and we had only done a backline check but nothing trough the PA. The venue was already packed with people lined up to see us front to back, and then we had to do the rest of the soundcheck in front of them, really stressed out and worried. Luckily the show went really great, but it was a very stressful situation.  

 
11. I dream of ... the climate crisis being solved and a planet which is healthy for both people, animals and nature.

12. Favorite activity in my spare time ... In summer it is definitely swimming in the sea. Otherwise – travelling, going to great gigs, spending time with friends and family. Walking in the forest.

13.  The most hated question during interviews is ... “So, what´s it like to be a girl in a band?”

 


Listen to the album here: PIA ISA - Distorted Chants