wtorek, 1 marca 2022

Mistyczny alfabet 2022 - J

Przed nami dziesiąta litera alfabetu i kolejny przegląd wykonawców Mystic Festival 2022. Pod literą J skrywa się jeden zespół, za to taki, którego fanom muzyki gitarowej przedstawiać nie trzeba. To oczywiście headliner, który wystąpi na dużej festiwalowej scenie 3 czerwca - Judas Priest. 


Na scenie są od ponad pięćdziesięciu lat, sprzedali ponad 50 milionów płyt na świecie, to oni budowali podwaliny pod metalową scenę, dając początek wielu podgatunkom ciężkiego grania i inspirując niezliczone zespoły do sięgnięcia właśnie po tę gitarową formę muzycznej ekspresji. 

Judas Priest dali początek heavy metalowym riffom, trash metalowej energii, a także tym najcięższym odmianom metalowego grania, czyli black i death metalowym otchłaniom. Nagrali w sumie ponad dwadzieścia albumów, w tym osiemnaście studyjnych wydawnictw, a kompozycje, takie jak "Breaking The Law","A Touch Of Evil", "Turbo Lover", "Living After Midnight", nuci do dziś cały świat. W Gdańsku oprócz hitów usłyszymy z pewnością kompozycje z najnowszej płyty zespołu, "Firepower".

Zespół od początku budził kontrowersje. Po problemach z wytwórnią i wielu zmianach w składzie, grupa osiągnęła znaczny komercyjny sukces w latach 80. W roku 1989 członkowie zostali oskarżeni o umieszczanie w tekstach utworów przekazów podprogowych, które miały być przyczyną samobójstwa dwóch młodych ludzi, jednakże zostali uniewinnieni.

Skład zespołu często ulegał zmianie, wliczając w to liczne zmiany perkusisty w latach 70. i chwilowe odejście wokalisty, Roba Halforda na początku lat 90. W 2011 zespół rozpoczął pożegnalne, światowe tournée oraz ogłosił, że nowego albumu należy oczekiwać pod koniec 2012 roku, jednak na początku lipca, gitarzysta, Richie Faulkner powiedział, że premiery należy oczekiwać na początku 2013 roku. Ostatecznie okazało się, że na pożegnanie jeszcze nie czas i zespół triumfalnie kontynuuje swoją karierę do dziś. Koncerty, na których Halford często wjeżdżał na scenę Harleyem oraz jego ubiór, przeszły do historii heavy metalu.