niedziela, 2 stycznia 2022

Trenches - Reckoner (1.01.2022)

Trenches - Reckoner

Choć niektórzy zaklasyfikowali ich muzykę w ramach Christian metalu (patrz np. Wikipedia), z chrześcijaństwem ma ona zdecydowanie niewiele wspólnego ;). Zdecydowanie bliżej jej do sludge i post metalu, z elementami metalcore. Trenches ku uciesze miłośników brzmień potężnych, szczerych, a zarazem brzmieniowo dopracowanych wraz z początkiem nowego roku wrócili z nową energią, siłą i pomysłami. 

 

To piękna niespodzianka, nie tylko dla fanów zespołu, lecz wszystkich słuchaczy ceniących jakość, moc i gustujących w post-sludge metalowej estetyce spod znaku Neurosis, Cult Of Luna, Isis czy The Ocean. Krzykom i ciężarowi instrumentalnemu towarzyszą melodie, które balansują i bilansują napięcie. Dzięki temu słucha się tej muzyki bardzo dobrze.

Trudno w to uwierzyć, ale to drugi pełny album zespołu. Na następcę "The Tide Will Swallow Us Whole" fani czekali od 2008 roku, w międzyczasie będąc świadkiem zawieszenia działalności, perturbacji składowych i trudności z finansowaniem wydania albumu. Jak to w przypadku filozofii do-it-yourself często bywa, artyści bardzo długo borykali się z gromadzeniem środków na wydanie płyty. Na szczęście się udało. 

"Reckoner" to świetny album, pełen emocji, energii, a zarazem nie pozbawiony melancholii. Refleksyjny, skłaniający do zatrzymania się na chwilę, ujmujący ładnymi melodiami gitar. Raz przesłuchany, zachęca do natychmiastowego ponownego odtworzenia. Są w tych dźwiękach codzienne zmagania, doskwierająca pustka, niepokój, a zarazem iskra uśmiechu, subtelne światło pośród ciemności, czyli wszystko to, co cenią fani post-metalu.

Nie będę się dalej rozwodzić, bo przecież najbardziej liczy się tutaj muzyka, a nie to, co o niej napiszę. To fantastyczne otwarcie nowego roku, powiew świeżości i nadziei na to, że w tych ciężkich czasach można coś osiągnąć, dopiąć swego, zrealizować swój cel mimo przeciwności losu. Muzycy wrócili cali i zdrowi, pełni energii i to jest najważniejsze. Z całego serca gratuluję zespołowi i trzymam kciuki, by już teraz było z górki.

84% 

Posłuchaj płyty: Trenches - Reckoner