poniedziałek, 1 listopada 2021

Wielki powrót Porcupine Tree!

1 listopada 2021 roku dla miłośników muzycznych pejzaży stał się dniem absolutnie wyjątkowym. Porcupine Tree wracają! - taki komunikat obiegł świat tuż po godzinie jedenastej, gdy Piotr Kosiński ogłosił z anteny Radia Rockserwis FM, że w czerwcu przyszłego roku ukaże się nowa płyta zespołu, pierwsza od 12 lat, a co więcej końcówka 2022 roku upłynie pod znakiem koncertów legendarnej grupy. Ku uciesze licznych w naszym kraju fanów, na zaproszenie Rock Serwisu, zespół odwiedzi również Polskę.  

To wyjątkowe wydarzenie będzie miało miejsce 30 października 2022 w katowickim Spodku. Jak wspominają organizatorzy, koncert będzie trwał niemal 180 minut i będzie okazją do prezentacji nie tylko nowej płyty, zapowiedzianego na 24 czerwca 2022 albumu "Closure/Continuation", lecz także ukochanych przez fanów, ponadczasowych kompozycji, które zachwycają kolejne pokolenia słuchaczy.

Na muzycznej mapie zdominowanej przez muzykę pop i nieustanne dążenie do manipulacji muzycznymi trendami zespół Porcupine Tree jest bez wątpienia zjawiskiem niezwykłym. Jego członkowie nie uznają żadnych ograniczeń w swojej pasji do eksperymentowania i niezmordowanie dążą do osiągnięcia niepowtarzalnego połączenia słów i muzyki, które ponad dwadzieścia lat temu znane było jako "rock progresywny". Nie oznacza to wcale, że muzycy Porcupine Tree stali się wiernymi naśladowcami zespołów grających w latach 60. i 70. Nic bardziej mylnego; korzystając z najnowszych osiągnięć techniki próbują jedynie odtworzyć niepokornego ducha i nastrój przepełniające muzykę tamtego okresu.

Kiedy na początku 2009 Steven Wilson wydał swój pierwszy solowy album - "Insurgentes", dalsza działalność zespołu stanęła pod znakiem zapytania. I rzeczywiście, w 2010 po wydaniu albumu "Incident" Wilson zapowiedział zawieszenie aktywności grupy. W tym samym roku, w lipcu w Łodzi, formacja zagrała ostatni jak się wówczas wydawało koncert w naszym kraju.

W trakcie solowej, pełnej sukcesów działalności Wilsona, niemal w każdym wywiadzie pytany był o możliwość powrotu Porcupine Tree na scenę. Zwykle ignorował tego typu "zaczepki", ale mniej więcej przed rokiem zdarzyło mu się rzucić mimochodem - "niewykluczone, że Porcupine Tree powróci w najmniej spodziewanym momencie". Ten MOMENT nastąpił właśnie teraz. 

Zapraszam Was serdecznie na ten koncert w imieniu organizatorów.  

Bilety kolekcjonerskie znajdziecie tutaj: https://rockserwis.pl/categories/4/1 (od 5 listopada)