czwartek, 9 września 2021

ZAHN - Zahn (20.08.2021)

Lubisz jak zgrzyta i brzęczy, ale jest to proces kontrolowany, a dźwięki są dopracowane do perfekcji i poukładane w ciekawe struktury? Cieszy Cię, gdy na płycie jest surowo, a jednocześnie wszystko układa się logicznie? Wszystko wskazuje na to, że debiut Zahn to płyta dla ciebie. 

 Zahn to trio tworzone przez muzyków Heads i współpracujących z Einsturzende Neubauten. W ramach tego projektu prezentują autorską wersję hałaśliwego rocka, któremu nie brakuje też przyjemnych, wpadających w ucho melodii i punkowej zadziorności. Ich debiutancki album to porcja naprawdę świetnej, instrumentalnej muzyki, która sprosta oczekiwaniom wymagających odbiorców.

Propozycja Zahn jest bardzo transowa, krautrockowa, hipnotyzująca. Jeśli jesteś fanem/fanką instrumentalnego, kontrolowanego hałasu, koniecznie sięgnij po ten album. To muzyka, która spodoba się tym, którzy cenią takie niezależne zespoły jak Heads, Red Fang, Metz, The Jesus Lizard czy Torche. 

Nad całością unosi się gorący, pustynny klimat. To dźwięki duszne, zamglone, a jednocześnie nie pozbawione solidnego technicznego sznytu. Gitary i bębny brzmią tu naprawdę dobrze, a muzykom nie brakuje umiejętności. Sludge, post-rock, post punk, space rock, psychodelia, noise - wszystkie te style przenikają się tu, łączą, dopełniają.

Zahn to po niemiecku ząb - twardy, solidny, a z drugiej strony bardzo wrażliwy i czuły element ludzkiego organizmu. Taka jest ta muzyka - wyrazista, lecz jednocześnie nie pozbawiona emocji. Zdecydowanie potrafi zaintrygować, wprowadzić w trans, zatrzymać na dłużej przy głośnikach. Nic Stockmann, Chris Breuer i Felix Gebhard doskonale wiedzą, co robią i brzmi ten album znakomicie. Mam nadzieję, że to nie jest jednorazowy projekt i doczekamy się jeszcze wielu świetnych kompozycji w wykonaniu tego tria.

85% 

Posłuchaj płyty: Zahn - Zahn