środa, 23 czerwca 2021

Lustmord & Karin Park - Alter (25.06.2021)


On jest Brytyjczykiem, ona Szwedką mieszkającą w Norwegii, w dawnym kościele. Jego intrygują przede wszystkim mroczne muzyczne przestrzenie i muzyka filmowa, ona czerpie inspiracje z przeróżnych dziedzin. Śpiewała solo, współpracowała z różnymi muzykami, nagrywała z zespołem. Brian Williams, znany jako Lustmord i wokalistka Karin Park, którą najwięcej osób kojarzy z rock and rollowego duetu Arabrot nagrali wspólny album. Co jest owocem współpracy tak odmiennych artystów? Po kilkunastu odsłuchach mogę śmiało przyznać, że album zdecydowanie nietuzinkowy.

 

Na wstępie od razu zaznaczę - to nie jest płyta łatwa i przyjemna, która trafi do wielbicieli piosenek. Czegoś dla siebie powinni szukać tu raczej odbiorcy wymagający, czerpiący radość z odkrywania muzycznych ekstremów i eksperymentów. Kontakt z "Alter" to doświadczenie niemal transcendentne, nienamacalne, mistyczne. To ponad godzina dźwięków kontemplacyjnych, zdecydowanie bliższych porze nocnej niż dziennej - takich, które niepokoją, poruszają, wprawiają w konsternację.

"Alter" to trzeci album z udziałem Karin Park na przestrzeni trzech miesięcy - artystka zaśpiewała na płycie "The End Of All Things" zespołu Crown i dziewiątym wydawnictwie Arabrot. To jeszcze jeden dowód na jej nieprawdopodobną wszechstronność. Karin ma ogromną skalę głosu i niesamowite możliwości ekspresji. W tym projekcie znajdą coś dla siebie fani jej delikatniejszego oblicza. Artystka na "Alter" wyraża emocje w sposób zbliżony do charakterystycznej ekspresji Lisy Gerrard, szczególnie znanej z solowych dokonań.

Jej głęboki głos porusza serce, hipnotyzuje, a chwilami mrozi krew w żyłach. Jest niespokojnie, niepokojąco, tajemniczo, przerażająco. Dark-ambientowe pejzaże Lustmorda świetnie pasują do wokalnych popisów Karin. W dźwiękach dominuje tęsknota, smutek, przejmujący ból. Album wypełnia nieprawdopodobny klimat, który udziela się słuchaczowi od pierwszej do ostatniej minuty. 

To nie jest muzyka na każdy dzień, dowolną chwilę i dla każdego. To sztuka, która wymaga uwagi, zaangażowania, czasu i energii. Warto zgłębić ją, by docenić jej niezwykłość, bo takie płyty nie zdarzają się często. To album wyjątkowy i na wyjątkowe okazje.

89% 

Posłuchaj płyty: Lustmord & Karin Park - Alter   

Aleksandra Wojcińska