środa, 26 maja 2021

Sons Of Kemet - Black To The Future (14.05.2021)


W każdej muzycznej dziedzinie są zespoły definiujące daną estetykę i idealnie wpisujące się w obowiązujące kanony, a także takie, które wymykają się im wszelkimi możliwymi sposobami. Do tej drugiej grupy należy z pewnością Sons Of Kemet, którzy konsekwentnie przesuwają granice jazzu w kierunkach nieoczywistych. Czwarty album kwartetu podkreśla charakterystyczny styl zespołu i wnosi do tej muzyki jeszcze więcej świeżości za sprawą wokalu i partii rapowanych.

Shabaka Hutchings i przyjaciele grają jak zawsze z pasją i ogromnym zaangażowaniem, dbając o jakość muzyczną oraz tekstowy przekaz. Saksofony, tuba i perkusje toczą dialogi balansujące na pograniczu jazzowych improwizacji, gorących, pulsujących afrykańskich rytmów, hiphopowych beatów i urokliwych melodii. Spotykają się tu jazz, funk, soul, dub i rap. Instrumentalnym szaleństwom towarzyszy bezkompromisowa energia i słowa.

Tekstowe zagrywki potrafią wprawić w konsternację, z drugiej strony zaś skłaniają do refleksji. Narracja dotyka klasowych nierówności, ucisku, braku tolerancji, kolonializmu i niewolnictwa, nawiązuje do ruchu Black Lives Matters. To jeszcze jeden głos w obronie czarnoskórych mieszkańców Ziemi i przełamywania stereotypów . W rozpoczynającym album "Field Negus" znajdziecie nawiązanie do protestów po śmierci George'a Floyda. Zespół na tej płycie wspomogli goście, wśród których znaleźli się między innymi Lianne La Havas, Moor Mother, Kojey Radical i Joshua Idehen, którego słyszeliśmy już także na "Your Queen Is A Reptile".  Zagrała też fenomenalna klarnecistka Angel Bat David.

"Black To The Future" kipi od energii, która udziela się słuchaczowi od pierwszych minut albumu. Obok tych dźwięków nie można przejść obojętnie - pozostaje tylko kołysać się w ich rytm i chłonąć je, a w sprzyjających okolicznościach dać się porwać do tańca, jak podczas pamiętnego występu zespołu w gdańskim Żaku. To płyta na każdą okazję, do słuchania wielokrotnego, a już najlepiej na koncercie. To także bardzo emocjonalna i osobista płyta.

To międzygatunkowa wycieczka, która spodoba się miłośnikom różnych gatunków, otwartym na to, co ciekawe, oryginalne i wyróżniające się jakością. To jeszcze jeden rewelacyjny album Sons Of Kemet, który stawia zespół na piedestale artystów okołojazzowych, podkreślając jednocześnie wszechstronny talent lidera projektu Shabaki Hutchingsa, znanego także między innymi z The Comet Is Coming.

88% 

Posłuchaj płyty: Sons Of Kemet - Black To The Future