sobota, 24 kwietnia 2021

Francesca Ter-Berg - In Eynem EP (16.04.2021)


Wiolonczela, skrzypce, kontrabas, altówka to instrumenty kojarzące się ściśle z muzyką klasyczną Czego można spodziewać się więc po debiucie wiolonczelistki? Technicznych popisów, atmosferycznych partii, odwołań do klasyki? Francesca Ter-Berg, podobnie jak Jo Quail czy Resina zaprzecza wszystkim stereotypom. Kreuje swój własny, ekscytujący i oryginalny muzyczny świat, do którego zaprasza otwartych odbiorców, lubiących międzygatunkowe podróże i brzmieniową awangardę.

 

Debiutancki materiał Franceski zaskakuje różnorodnością. Wiolonczelowej ekspresji towarzyszą wykonania tradycyjnych pieśni, nagrania terenowe i elektroniczne pasaże. Znajdziecie na tej płycie wiele dźwięków mrożących krew w żyłach, dziwnych, niepokojących, tajemniczych. To muzyka dla odbiorców, którzy zmęczeni powtarzalnością poszukują czegoś nietypowego, co poruszy ich serca. 

Artystka podejmuje dialog na temat folkowej tradycji i buduje pomost z czasami współczesnymi, wplatając pomiędzy przesterowane brzmienia wiolonczeli fragmenty tradycyjnych pieśni żydowskich i romskich, szczególnie wędrownego ludu Sinti Manouche. Francesca eksperymentuje z elektroniką, poszukuje nowych form wyrazu, starając się jednocześnie przekazać szczere emocje. 

To wszechstronna twórczyni, która nie tylko świetnie gra na instrumentach, ale też fantastycznie śpiewa. Jej głęboki głos niesie się przez bezkresy wyobraźni, poruszając duszę. Między instrumentalne fragmenty zostały wplecione te wokalne - odpowiednio nawiązujące do tradycji judajskiej 'Oi Ihr Narishe Tsionistn' oraz sinti - 'Me Sonowa'. Brzmią porażająco, tajemniczo i bardzo szczerze. Pierwszy pochodzi z początku dwudziestego wieku i porusza tematykę władzy i powstań, drugi dotyka wspomnień dawnych czasów i przybliża nomadyczne życie Cyganów. Artystka zdecydowała się zawrzeć te utwory na albumie po to, by zachować pamięć o minionych epokach.

"In Eynem" to niezwykły album - wymagający uwagi i skupienia, zdecydowanie nietuzinkowy i bardzo emocjonalny. To śmiały krok przed siebie i dowód na ogromny talent artystki, o której być może niedługo usłyszy szersze grono odbiorców. Oby tak właśnie się stało. 


82%

Posłuchaj płyty:  Francesca Ter-Berg - In Eynem