czwartek, 18 marca 2021

wh0wh0 - s/t (26.02.2021)

Jest perkusistą, w wolnych chwilach rysuje. Współpracuje z artystami z różnych muzycznych kręgów, jest otwarty na eksperymenty. Współtworzy LASY, Llovage, MU, Perfect Son i delay_ok grał tez z Reni Jusis. Jacek Prościński to postać znana i ceniona, nie tylko na trójmiejskim muzycznym podwórku. Artysta poszukując nowych środków wyrazu postanowił nagrać album solowy. 

Efektem tych prac jest osiem kompozycji opartych na eksperymentach i poszukiwaniach brzmieniowych w obrębie muzyki elektronicznej. Jest tu jednak coś więcej. Prościński nie gra elektroniki w klasycznej formie, lecz bawi się konwencją, czerpiąc z innych stylistyk. Łączy dynamikę żywych bębnów z pejzażowością. Melancholia zderza się tu z tanecznością, delikatność koresponduje z mrokiem, a całość jest bardzo klimatyczna.

wh0wh0 to projekt oparty na idei "do it yourself". Album został nagrany na własnoręcznie zbudowanych elektroakustycznym zestawie perkusyjnym w kameralnych, domowo-garażowych warunkach. Okładkę płyty  przygotował sam artysta, rysując kolaż kształtów, łączących się w ciekawą obrazkową historię, której można się przyglądać się bez końca. Materiał zmiksował i wyprodukował Marcin Szulc, tworzący własny materiał pod szyldem Dalekie. Całość ukazała się w ramach wytwórni Coastline Northern Cuts.

Artysta łączy to, co charakterystyczne dla twórczości Autechre z własną wrażliwością. To album niezwykle kreatywny i nowatorski - trochę ambientowy, nieco psychodeliczno-hipnotyczny i bardzo dynamiczny. Eksperymentalność i piosenkowość zestawiono tu w optymalnych proporcjach.

Prościński udowadnia na tym albumie, że jest w pełni samowystarczalny. Jacek to świetny perkusista, który potrafi odnaleźć się w dowolnej stylistyce i z pewnością niejednym jeszcze nas zaskoczy.

84% 

Posłuchaj płyty: wh0wh0 - s/t