sobota, 9 stycznia 2021

BYTY - 3EP (8.01.2020)

Elektroniczny projekt Pawła Przyborowskiego i Sebastiana Lipińskiego wraca z nową EPką. To finałowy rozdział trzyodcinkowej, rozpoczętej w styczniu 2019 roku przygody z małymi wydawnictwami. Jaki jest? Bardzo przyjemny i tak jak poprzednie dwa minialbumy zdecydowanie wart uwagi.

Trzecia część opowieści utrzymana jest w klimacie dwóch poprzednich odsłon. To trzy utwory i kilkanaście minut muzyki utrzymanej w klimacie delikatnej i tajemniczej retro-elektroniki. Gdyby połączyć je z poprzednimi wydawnictwami i trochę inaczej ułożyć, otrzymalibyśmy spójną, trwającą trzy kwadranse płytę. Podobnie jak na dwójce mamy na trójce kompozycje wokalne i instrumentalne.

Podczas nagrań "2EP", o której opowiadałam na łamach Soundrive, skład Bytów powiększył się z duetu do tria - do zespołu dołączyła wokalistka Kasia Siepka, którą możecie znać z zespołu Glątwa. Obdarzona głębokim głosem artystka zaśpiewała na nowym minialbumie w dwóch kompozycjach - "Moon" i "Noise", nadając im przystępnego charakteru, dodając eteryczności i lekkości. Utwory snuje się niespiesznie, budując bardzo stylowy retro klimat. Tajemniczy i mroczny "23.02" to natomiast kontynuacja koncepcji z "30.10" z jedynki i "22.04" z odsłony drugiej.

Gościnnie na płycie udzielają się basista Kwiatów Wojtek Chroboczyński oraz grający na syntezatorze Maciej Łbik z wspomnianej już Glątwy. Dzięki nim jest tu jeszcze więcej brzmieniowych smaczków, niż na poprzednich dwóch wydawnictwach. Słyszalna jest tu świeżość, a popowa przebojowość zderza się z ambitną alternatywą. Jest międzygatunkowo, niebanalnie i bardzo obiecująco.

Przyszłość projektu owiana jest jeszcze tajemnicą. Niedawno w sieci pojawiła się jeszcze jedna kompozycja zespołu, tym razem w języku polskim, różniąca się nieco klimatem. Nosi tytuł "Wina" i znajdziecie ją na portalu YouTube. Czy będzie nowa płyta? Przekonamy się już niebawem. Tymczasem zapraszam do odsłuchu trzeciej EPki.

78%  

Posłuchaj płyty: BYTY - 3EP

Posłuchaj singla: BYTY - Wina