wtorek, 15 grudnia 2020

Gavin Harrison, Antoine Fafard - Chemical Reactions (11.12.2020)

Gavin Harrison, Antoine Fafard - Chemical Reactions
Znacie go z King Crimson, Porcupine Tree i The Pineapple Thief. Gavin Harrison to jeden z najbardziej cenionych perkusistów ostatnich lat. Muzyk, którego flagowe brzmienie dodało niejednej już płycie niezwykłego charakteru, zmienia się wraz z jego artystycznymi poszukiwaniami. Po latach grania muzyki rockowej artysta zapragnął spróbować czegoś zupełnie innego i nagrał płytę z jazzmanem i orkiestrą. Rezultaty tych działań są porażające i zdecydowanie warte uwagi. 

Harrison postanowił nagrać wspólny materiał z cenionym, specjalizującym się w stylistyce fusion kanadyjskim basistą Antoinem Fafardem. Muzycy zaprosili do współpracy wirtuoza elektrycznych skrzypiec Jerry'ego Goodmana, niegdyś skrzypka Mahavishnu Orchestry oraz członków Janáček Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Anthony'ego Armore'a. W efekcie tych prac powstała wielowarstwowa, wymagająca muzyczna opowieść, która zadowoli każdego melomana. 

To płyta ponad podziałami i stylistykami. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy muzyki klasycznej, jazzowych poszukiwań, artrockowej pejzażowości, muzyki eksperymentalnej, a także fani King Crimson. Osiem kompozycji tworzy przepiękną, wielobarwną podróż, w którą można się udawać wielokrotnie, zasłuchując się nie tylko w techniczną wirtuozerię, lecz przede wszystkim w pięknych melodiach.

"Chemical Reactions" jest dowodem na niezwykły talent Harrisona, który bardzo dobrze odnalazł się w klasycznej odsłonie. Wypowiadając się na temat tego materiału przyznał, że od dawna interesowała go możliwość kreatywnej współpracy na każdym muzycznym polu, co motywowało go do nieustannego poszukiwania nowych forma wykorzystania potencjału instrumentu, którego jest wirtuozem. 

Współpraca z Fafardem otworzyła mu zupełnie nową drogę muzycznego wyrazu. Początek tych działań miał miejsce w 2016 roku, gdy Fafard zaprosił Gavina do wykonania dwóch fragmentów podczas występu z orkiestrą symfoniczną, co było dla perkusisty ogromnym wyzwaniem. Występ zakończył się sukcesem i w jego następstwie  Fafard skomponował kilka nowych wspaniałych nagrań na kwartet smyczkowy, z wykorzystaniem brzmień marimby, wibrafonu i elektrycznych skrzypiec.

Tych utworów można właśnie posłuchać na "Chemical Reactions". Mimo że wymagają skupienia i pełnej uwagi odbiorcy, słucha się ich fantastycznie o dowolnej porze, chłonąc dźwięki i dając się ponieść zawartych w nich emocjom. To propozycja dla otwartych słuchaczy, którzy szukają w muzyce czegoś więcej. 

87% 

Posłuchaj płyty: Gavin Harrison, Antoine Fafard - Chemical Reactions