niedziela, 15 listopada 2020

Grabek - Variations On Wieniawski (6.11.2020)

Grabek - Variations On Wieniawski
Pandemiczna izolacja i nadmiar czasu spędzonego w domowym zaciszu mają dwa oblicza - jednych kompletnie załamują i blokują ich twórczą energię, innych zaś skłaniają do działania. Zdecydowanie do tej drugiej grupy artystów należy Wojtek Grabek, który po wydanej w kwietniu świetnej płycie "Imagine Landscapes" wraca z jeszcze jedną, równie ciekawą propozycją. Nowa EPka kompozytora, jak sam tytuł wskazuje zawiera niezwykłe interpretacje dzieł Henryka Wieniawskiego. 

Pomysł na album zrodził się dzięki zaproszeniu muzyka do udziału w projekcie "Wieniawski Inspiruje", organizowanego przez poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego, wybitnego polskiego kompozytora i skrzypka, który pozostawił dla potomnych mnóstwo wspaniałych dźwięków, które do dziś wzbudzają podziw twórców i miłośników nie tylko muzyki klasycznej na całym świecie. 

Grabek skomponował własne, bardzo oryginalne wersje czterech utworów legendarnego artysty. Przetworzone przez niezliczone pokłady wrażliwości Wojtka "Kaprys", "Polonez", "Legenda" i "Wariacje" stały się punktami wyjścia do nowych, niesamowitych i bardzo emocjonalnych muzycznych opowieści. Poszczególne kompozycje, które były publikowane w kolejne lipcowe piątki znalazły swój wspólny mianownik na tej EPce.

To niezwykłe połączenie post-rockowej pejzażowości, ambientowej tajemniczości i neoklasycznego wyrafinowania. Grabek jak zawsze po mistrzowsku operuje nastrojem, balansując na pograniczu  mroku i delikatności. Ciemność zderza się ze światłem, niepokój i smutek rywalizują z refleksyjnością i nostalgią. Choć podobnie jak na "Imagine Landscapes" dominuje klimat apokaliptyczny, nie brakuje też odrobiny nadziei. Jest w tych dźwiękach pewna analogia do walki dobra ze złem. 

Nie jest to muzyka łatwa, lekka jak piórko i niezobowiązująca, która nucona bezwiednie może stać się towarzyszem codziennych czynności, lecz spójne dzieło wymagające uwagi i otwartości odbiorcy. Odwdzięcza się jednak za poświęcony czas wspaniałymi doznaniami, które sprostają oczekiwaniom słuchaczy poszukujących w dźwiękach emocji, przekazu i szczególnej iskry, która decyduje o wyjątkowości twórcy danego dzieła. 

Grabek wykorzystał w tych kompozycjach wszystkie swoje muzyczne atuty, po raz kolejny udowadniając jak niezwykłym, piekielnie zdolnym i otwartym jest twórcą. Swoje flagowe już brzmienie skrzypiec zestawił z elektroniką i przejmującymi partiami fortepianu, prezentując fantastyczną, pełną zwrotów akcji opowieść, która potrafi zahipnotyzować odbiorcę i sprawić, że będzie słuchał i zachwycał się tymi kompozycjami w nieskończoność. Zbudował tym samym przepiękny pomost pomiędzy historią i tradycją, a nowoczesnością, jednocześnie oddając hołd Wieniawskiemu i podkreślając własną wyjątkowość.

94% 

Posłuchaj płyty: Grabek - Variations On Wieniawski