wtorek, 29 września 2020

Anna von Hausswolff - All Thoughts Fly (25.09.2020)

Anna von Hausswolff - All Thoughts Fly

Organy to instrument kojarzący się przeważnie z estetyką sakralną. Wykorzystywany zwykle do kontemplacji i modlitwy, przywołuje na myśl świątynię i klimat zadumy, wyciszenia. Stereotypowe spojrzenie na ten środek muzycznego wyrazu od lat próbuje zmienić Anna von Hausswolff - kompozytorka, wokalistka, organistka. Po eksperymentalnym i różnorodnym "Dead Magic" i mrożącej krew w żyłach płycie projektu BADA nadeszła pora na coś bardziej  refleksyjnego. 

"All Thoughts Fly" to album oparty w całości na brzmieniach organów. Artystka celowo narzuciła sobie ograniczenia, by wydobyć z instrumentu maksimum możliwości. Stworzyła w ten sposób prawdziwy dźwiękowy spektakl, któremu nie sposób się nie poddać. To muzyka pełna zwrotów akcji, zaskoczeń, w której atmosferyczne pejzaże przeplatają się z pełnymi napięcia tajemniczymi motywami. 

Nikt nie gra na organach tak jak Anna, nikt nie przekazuje w ten sposób emocji. Tym razem Hausswolff nie śpiewa, nie używa też innych środków wyrazu poza tym jednym instrumentem, tworząc w ten sposób misterium. Pomysł na "All Thoughts Fly" narodził się podczas wizyty we włoskim niesamowitym zamku Orsini-Odescalchi, która pozostawiła w jej duszy trwały ślad. Podziwiając znajdujące się w okalającym go parku nieprawdopodobne mityczne rzeźby artystka postanowiła wyrazić swój zachwyt nad sztuką poprzez muzykę. Wszystkie emocje, których nie była w stanie przekazać słowami zawarła w dźwiękach.

Hipnotyczno-eteryczny "Theatre Of Nature" łączy się płynnie i niezauważenie z melancholijnym "Dolore di Orsini", cudownie kojącym i rozmarzonym. Nastrój zmienia się diametralnie w pełnym niepokoju, drone'owym, opartym na zgrzytach "Sacro Bosco". W "Persefone" i "Entering" napięcie rośnie z minuty na minutę, a kołyszące brzmienia nabierają coraz więcej energii. W kompozycji tytułowej jest bardzo ambientowo, później zaś coraz głośniej i mroczniej. "Outside The Gate" wypełniają zaś pogłosy i urokliwa, nieco nostalgiczna melodia.

Anna von Hausswolff nie daje o sobie zapomnieć. "All Thoughts Fly" to dowód na to, że to właśnie w prostocie jest siła.  Aby zachwycić słuchacza, nie potrzeba skomplikowanych motywów instrumentalnych, porażających techniką solówek i niesamowitej produkcji, lecz przede wszystkim wrażliwości i emocji. Ta płyta być może nie dotrze do mas, nie przewróci do góry nogami radiowych playlist i nie zapewni artystce stadionowej popularności, lecz sprawi, że dotrze ona do wrażliwych odbiorców, którzy słuchają ze zrozumieniem i z miłości do muzyki, bez względu na ograniczenia gatunkowe. 

84% 

Posłuchaj płyty: Anna von Hausswolff - All Thoughts Fly