środa, 1 lipca 2020

Kamancello - Of Shadows (3.07.2020)

Kamancello -  Of ShadowsWrażliwość i tajemnica zapisana przy pomocy rozmowy dwóch instrumentów - tak mógłby brzmieć tytuł zapowiedzi tej niezwykłej płyty. Usłyszysz na niej nietypowe połączenie - wiolonczelę i kemancze. Jeśli szukasz w muzyce emocji i czystego piękna, niezależnie od gatunku, ten album jest dla Ciebie. 


Klasyka może być trudna, nieprzystępna, czasem wręcz nieprzyswajalna ze względu na nadmierny patos, podniosłość, wyrafinowanie. Ten album jest jednak inny, bo wypełniają go emocje w najczystszej postaci i dialogi płynące prosto z serca. Takie, które są w stanie poruszyć wrażliwą duszę. Mnie ten album przekonał od pierwszego odsłuchu, urzekając szczerością.


Kamancello to projekt współpracującego z grupą Leprous kanadyjskiego wiolonczelisty Raphaela Weinrotha - Browne i jego przyjaciela, Shahriyara Jamshidi, wirtuoza kemancze - instrumentu zdecydowanie niepopularnego, szerzej nieznanego w Europie, wykorzystywanego za to w muzyce kurdyjskiej, Armenii, Azerbejdżanie i Turcji. To niezwykłe połączenie brzmień buduje niepowtarzalną atmosferę kompozycji.

"Of Shadows" to sześć instrumentalnych opowieści pełnych napięcia i zwrotów akcji. Nie ma tu wirtuozerskiej rywalizacji, jest za to współpraca w celu budowania nastroju. Utwory łączą się ze sobą w spójną całość, która urzeka naturalnym pięknem i zostaje w pamięci słuchacza uruchamiając wyobraźnię. Mieni się paletą muzycznych odcieni, wywołuje emocje. Wzrusza do łez, budzi refleksje, wspomnienia, daje radość. To płyta, która angażuje niepostrzeżenie, sprawiając, że chce się do niej wracać. 

Została nagrana w kwietniu 2016 roku, stając się muzycznym zapisem dialogu artystów, wzajemnej wymiany pomysłów, improwizacji, spotkaniem dwóch kultur, wschodniej i zachodniej. To czysty zapis chwili, bez edycji, poprawek, technicznych udogodnień. Dzięki temu słuchając tych dźwięków można poczuć się jak na osobistym, prywatnym koncercie. Fajnie odkrywa się tę płytę przy kolejnych odsłuchach, doświadczając za każdym razem czegoś innego, wyjątkowego, czując się jak na wycieczce w kolejnych niezwykłych miejscach i zachwycając się ich zapierającym dech pięknem.

86%

Posłuchaj płyty: Kamancello - Of Shadows