czwartek, 23 lipca 2020

Free Games For May - Leave A Bruise (11.06.2020)

Free Games For May - Leave A Bruise

Niepokój, psychodelia, tajemniczość, obiecujący wokal i fantastyczny klimat - ile razy to już było. Co jednak, jeśli ukazała się kolejna, naprawdę świetna pozycja, na którą warto zwrócić uwagę? Free Games For May to trio z Gdańska. Po fantastycznym występie na ubiegłorocznym Soundrive Festivalu i równiutko dwa lata po debiutanckim "No Snow" nadeszła pora na nowe.
Grupę tworzą gitarzystka i wokalistka Hanna Went, perkusista Michał Macidłowski i śpiewający basista Pascal Buła. Możemy go usłyszeć w pierwszej kompozycji "John Cazale Was A Dancer", o iście twin-peaksowym klimacie. Fantastycznie brzmią gitarowe przestery i niepokojące pogłosy. Nieco bardziej punkowo brzmią "Dorothy" i "Watchdogs", gdzie króluje wokal Hanny. Tupanie nóżką i podrygiwanie w rytm gwarantowane! "Still Too Bright" kołysze i wprowadza niespokojny nastrój. Melancholia i refleksyjność są zaś wyznacznikiem "Bad Idea" oraz "Magpie".

Free Games For May grają po swojemu, z pasją i z serca, dzięki czemu chce się do tej płyty wracać. Łączą to, co znane i lubiane w stylistyce shoegaze i dream pop z psychodelicznym sznytem, dodając jednak do tej mieszanki coś od siebie. Słucha się tego świetnie o dowolnej porze, choć więcej głębi doświadcza się w pochmurny dzień lub pod wieczór. Uwagę zwraca garażowe brzmienie dodające tej muzyce klimatu, a jednocześnie skutecznie pozbawiające ją przebojowego potencjału. Mam wrażenie, że chodziło o to, by nie brzmieć jak kolejne modne zespoły bez wyrazu, których piosenki "kręcą się" na radiowych playlistach. 

Udało się to osiągnąć - to muzyka, która dotrze do miłośników ambitnych dźwięków, szukających emocji i szczerości. Mroczna, a jednocześnie nie pozbawiona przestrzeni i świetnie zaśpiewana. Budująca spójną, intrygującą całość. Bardzo obiecująca, niebanalna i bezkompromisowa. Taka, która zostawia w duszy ślad, nie dając o sobie zapomnieć. Krótko pisząc świetna. Można by jeszcze o niej opowiadać, rozpływając się nad poszczególnymi kompozycjami, ale po co, jeśli można tej muzyki po prostu uważnie posłuchać.


 76%

Posłuchaj płyty: Free Games For May - Leave A Bruise