wtorek, 13 sierpnia 2019

Kwiat Jabłoni - Niemożliwe (1.02.2019)


Kwiat Jabłoni - Niemożliwe

Kariera poprzez udostępnienie video w serwisie YouTube to coraz bardziej powszechna forma próby zaistnienia w wymagającym, pełnym pułapek świecie showbiznesu. Pośród bezwartościowych filmików, gdzie tak zwani „influencerzy”, „youtuberzy” czy inne „gwiazdy” promują „pomysły na siebie”, które nie przyszły by nam do głowy, można jednak jeszcze znaleźć coś intrygującego, szczerego i nietuzinkowego. Tak właśnie było z teledyskiem „Dziś Późno Pójdę Spać” Kwiatu Jabłoni, który od marca ubiegłego roku zebrał prawie osiem milionów wyświetleń i otworzył jego twórcom drogę do kariery, zapewniając miejsce na największych polskich festiwalach. W lutym ukazał się pełnowymiarowy debiut młodych muzyków. Czy zapewni im sławę?Kwiat Jabłoni to duet rodzeństwa – Kasi i Jacka Sienkiewiczów. Nazwisko nieprzypadkowo może wydać się wam znajome – zespół założyły dzieci Kuby Sienkiewicza, lidera Elektrycznych Gitar. Edukacja muzyczna taty zaowocowała umiejętnością pisania zgrabnych tekstów w języku polskim. Wyraźnie wyczuwalna jest w nich pasja i energia, a przede wszystkim szczerość. Młodzi artyści śpiewają o tym, co jest ważne dla ich rówieśników, dzielą się swoimi przemyśleniami na temat kondycji współczesnego świata oraz wątpliwościami, które towarzyszą niełatwemu procesowi wkraczania w dorosłość, chociażby w „Kto Powie Mi Jak”. Sformułowania przepełnione są emocjami, a w połączeniu z ujmującymi delikatnością melodiami tworzą przepiękną, wzruszającą całość.

Na „Niemożliwe” składa się dwanaście fragmentów, w których popowa chwytliwość spotyka balladową refleksyjność i folkową lekkość. Siostra i brat uzupełniają się wokalnie, budując piękne harmonie, a warstwa muzyczna utworów oparta jest na prostych fortepianowych akordach oraz partiach zagranych na mandolinie. Swoje nieprzeciętne umiejętności kompozytorskie rodzeństwo demonstruje przede wszystkim w drugiej części albumu, we wspomnianym już „Kto Powie Mi Jak” z rewelacyjną solówką na mandolinie, dopełnionym elektroniką „Wzięli zamknęli mi klub”, czy fantastycznym instrumentalnym wstępie do „Wodymidaj”.

W świecie pełnym nienawiści i wszechobecnego pędu właściwie donikąd zdecydowanie brakuje wrażliwości, naturalnej życzliwości i ciepła. Możemy je odnaleźć w utworach Kwiatu Jabłoni – delikatnych, pięknych, bezpośrednich i dzięki swojej przystępności mogących trafić w gusta szerszej publiczności, gustującej w muzyce pop, lecz także indie.

To płyta niebanalna, pogodna, naturalna i co najważniejsze własna – napisana przez artystów samodzielnie, bez wsparcia producentów i „znawców”, którzy pomogliby wpisać się im w schemat trzyminutowych utworów promowanych przez komercyjne stacje radiowe. Kasia i Jacek tego jednak nie potrzebują – zdecydowanie lepiej poradzili sobie sami.

Sukces młodych muzyków to dowód na to, że marzenia się spełniają. Parafrazując nieco wyświechtany frazes, „Niemożliwe” stało się rzeczywistością. Kasia i Jacek stojąc na scenach festiwali wciąż nie mogą uwierzyć w stale rosnącą popularność. W tym roku zagrali już między innymi na Enea Spring Break, Open’er Festival, Pol'and'Rock. Jak poradzą sobie na małej scenie Soundrive Festival? Okazja, by się o tym przekonać już w najbliższy piątek, pierwszego dnia festiwalu.

7,5/10