środa, 3 lipca 2019

Grabek - Humans (12.07.2019)


Grabek - Humans

Urzekające piękno, melancholia, lekkość i minimalizm – tak w telegraficznym skrócie można opisać zawartość nowej płyty Wojtka Grabka, poznańskiego skrzypka i kompozytora, muzyka wrażliwego, szczerego i bezpośredniego. Co tym razem chciał przekazać słuchaczom? 


“Humans” to pięć kompozycji, będących stylistyczną kontynuacją artystycznej drogi Grabka rozpoczętej na “Day One”, o którym opowiadałam Wam w ubiegłym roku. Muzyk stworzył zarysy trzech z nich krótko po premierze wspomnianego albumu, a dwie kolejne opracował na początku 2019 roku. Zdecydował się na jeszcze wyraźniejszy minimalizm, opierając swoje muzyczne propozycje na melodii skrzypiec wzbogaconej miejscami oszczędną elektroniką. Stworzył w ten sposób bardzo kameralną, wręcz intymną atmosferę, koncentrując uwagę słuchacza na emocjach. 

W wyważonych, urzekających delikatnością dźwiękach bezbłędnie wyraża smutek, tęsknotę, melancholię, niepewność, lecz także nadzieję i ukojenie. Kompozycje płyną nieco sennie, relaksując, a jednocześnie przywodząc na myśl wspomnienia tkwiące głęboko w sercu. Smyczkowe partie poruszają, wywołując łzy i uśmiech. Jest w nich tajemnicza magia, która nie pozwala pozostać na nie obojętnym. Przełamanie skrzypcowych nut ambientowymi partiami klawiszy dodaje im nieco mroku i tajemniczości. 

Trudno wskazać tu wyróżniające się kompozycje, gdyż stanowią spójną opowieść o tym, co naprawdę ważne, o związku człowieka z naturą i z drugim człowiekiem. Piękno zawarte w dźwiękach stanowi  również ostrzeżenie dla nas, by dbać o otaczające nas środowisko i nie dopuścić do jego zagłady w czasach wszechobecnego nadmiernego rozwoju cywilizacji i pędu do kariery. 

Minialbum rozpoczyna “Hope” – hipnotyzujący i przepięknie wprowadzający w dźwiękową melancholię. Dalej nastrój buduje lekki niczym piórko i powiew letniej bryzy “Tide”, kojąc nerwy i tuląc do snu. “Water” urzeka brzmieniem klawiszy przypominającym spadające krople wody i imitującym szum morskich fal. “Mother” to zaś ponowna dominacja nostalgicznej, tęsknej melodii skrzypiec. Wydawnictwo wieńczy “Escape” oparty na subtelnym dialogu instrumentów z ciszą. Wzbudza w odbiorcy chęć, by wyruszyć na łono natury i poddać się jej cyklowi, chroniąc to, co jeszcze pozostało nieskażone ludzką działalnością. 

Minimalistyczny charakter albumu podkreślają także jednowyrazowe tytuły poszczególnych kompozycji. Wyjątkowości dodaje mu ponadto oprawa graficzna, z powstaniem której wiąże się ciekawa historia. Autorką grafiki jest bardzo obiecująca, szesnastoletnia i bardzo utalentowana Konstancja Rawecka, córka przyjaciół muzyka. Jak opowiada Grabek młoda artystka zaczęła wykazywać talent rysowniczy już od pierwszych lat życia i jedna z jej ostatnich prac finalnie znalazła się na okładce płyty. 

„Humans” to album niezwykły – pełen magii i przepełniony uczuciami. To muzyka, którą się odczuwa i której się doświadcza – za każdym razem inaczej, pełniej, głębiej. Warto się przy niej zatrzymać na dłużej, by zapomnieć o codziennych troskach. To również niepodważalny dowód na to, że wena nie opuszcza bardzo zdolnego, a zarazem przesympatycznego kompozytora. Mam nadzieję, że ten stan pozostanie niezmienny przez długie lata. 

8/10

W dniu premiery album będzie dostępny tutaj: https://grabek.bandcamp.com/