wtorek, 5 marca 2019

CRIPPLED BLACK PHOENIX


Dwunasta edycja inowrocławskiego święta wyrafinowanego rocka, podobnie jak jego jedenasta odsłona upłynie pod znakiem muzycznej rywalizacji dwóch państw. Idąc za przykładem zeszłorocznego starcia polsko-norweskiego, tym razem organizatorzy festiwalu zaproponowali zestaw polsko-angielski. Pierwszym zagranicznym wykonawcą, który pojawi się na deskach Teatru Letniego będzie rezydujący w Wielkiej Brytanii, międzynarodowy kolektyw Crippled Black Phoenix. 


Ośmioosobowa grupa dowodzona przez multiinstrumentalistę i pomysłodawcę przedsięwzięcia Justina Gravesa, w ciągu piętnastoletniej kariery wydała osiem albumów studyjnych, powierzając w 2016 roku dystrybucję ostatnich swoich dokonań amerykańsko-francuskiej niezależnej wytwórni Season Of Mist

Twórczość zespołu już od początku działalności zespołu sprawiała problem recenzentom, którzy próbowali przypisać ją do konkretnego gatunku muzycznego. Rozbudowane kompozycje, w których post rockowe gitarowe ściany dźwięku ścierają się z nieszablonowymi solówkami, klawiszowymi przestrzennymi pejzażami, szczyptą elektroniki, psychodelii, stoner rocka, elementami folku i metalowymi galopadami tworząc wielowarstwowe dźwiękowe opowieści, dotykające zarówno osobistych zagadnień dotyczących każdego człowieka, jak i globalnych problemów trapiących współczesną ludzkość. 

Pierwsze pomysły pod szyldem Crippled Black Phoenix Graves zarejestrował w 2004 roku, w postaci niezobowiązujących, luźnych improwizacji, które rodziły się w jego głowie jeszcze w czasach, gdy grał na perkusji w Iron Monkey i Electric Wizard. Zachęcony do działania przez basistę Daniela Aitchisona, zaprosił do współpracy innych muzyków, którzy wraz z nim i wspomnianym założycielem Mogwai stworzyli podwaliny zespołowego stylu. Nazwa projektu została zaś zainspirowana tekstem Johnny'ego Morrowa do utworu "Big Loader" z debiutanckiego wydawnictwa Iron Monkey. 

W kolejnych latach skład zespołu na poszczególnych albumach ulegał zmianom, głównie ze względu na zaangażowanie artystów w innych muzycznych projektach. Nie miało to jednak wpływu na wypracowanie charakterystycznego stylu, łączącego tradycję progresywnego malowania dźwiękami w stylu Pink Floyd z nowoczesnością w postaci elementów elektroniki i cięższych brzmień. Graves upodobał sobie przede wszystkim długie, spokojnie rozwijające się formy, w których nie brakuje melancholii i harmonijnie snujących się melodii, wzbogaconych odrobiną mroku i przełamanych dynamicznymi akcentami. Ich wyjątkowość ujawnia się przede wszystkim podczas występów na żywo. 

W Inowrocławiu Graves i przyjaciele zaprezentują przede wszystkim kompozycje z ubiegłorocznego wydawnictwa "The Great Escape". Ośmioosobowy skład gwarantuje bogatą, barwna paletę muzycznych doznań, sceniczną spontaniczność i świetną zabawę, o czym można było przekonać się w grudniu 2016 roku w warszawskiej Progresji, podczas koncertu promującego "Bronze". Czym muzycy zaskoczą tym razem dowiemy się już pod koniec sierpnia.

Zespół wystąpi w składzie: 

Justin Greaves: gitara, wokal wspierający, bas, perkusja
Daniel Änghede: gitara, wokal
Mark Furnevall: syntezator, klawisze, organy, wokal wspierający
Helen Stanley: fortepian, klawisze, trąbka, wokal
Ben Wilsker: perkusja
Tom Greenway: bass
Jonas Stålhammar: gitara, wokal wspierający
Belinda Kordic: wokal


Wybrana dyskografia: 

A Love of Shared Disasters (2007)
200 Tons of Bad Luck (2009)
The Resurrectionists/Night Rider (2009)
(Mankind) The Crafty Ape (2011)
No Sadness or Farewell (2012)
White Light Generator (2014)
Bronze (2016)
Great Escape (2018)


Wszystkie pozostałe informacje o festiwalu znajdują się na stronach: www.rockserwis.fm, www.inorock.pl 

Bilety dostępne na stronie: www.rockserwis.pl 

Jeśli masz wątpliwości, czy jechać przeczytaj relacje z 2017 i 2018 roku