niedziela, 30 grudnia 2018

PODSUMOWANIE ROKU 2018


podsumowanie roku 2018Blisko 60 koncertów (łącznie z supportami i występami festiwalowymi grubo ponad setka), kilka tysięcy przejechanych kilometrów, tysiące zdjęć, kilka koncertów bez zdjęć, niektóre bez opisów wrażeń, setki przesłuchanych płyt, 55 relacji, 58 recenzji, 5 zbiorów „zaginionych płyt” (łącznie 81 albumów), kilka galerii, zapowiedzi… z bieżącą wypowiedzią łącznie 135 napisanych tekstów. Tak w gigantycznym skrócie wyglądał mój 2018 rok pod względem muzycznym. Tak, był bardzo intensywny, momentami chyba nawet za bardzo, ale zdecydowanie było warto - dla wspomnień - cieplejszych i chłodniejszych, palety emocji i spotkanych po drodze ludzi. 
Ile z przesłuchanych i opisanych płyt zostanie z nami na dłużej, a ile przepadnie bez echa? Ile koncertów podobało się bardziej, a ile mniej? Takie dywagacje nie mają większego sensu, gdyż muzyka słuchana danego dnia zależy od nastroju, aury i wielu innych czynników. Nie będzie więc wyboru top 10, 20 czy top 50 płyt, polskich czy zagranicznych, nie będzie wyboru najciekawszych i najmniej interesujących koncertów. Tym razem nie będzie też alfabetu, aby nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki i nie wyeksploatować formuły. Będzie za to przypomnienie recenzji płyt, które ukazały się na blogu w poszczególnych miesiącach 2018 roku. Każdą z nich możecie sobie przypomnieć wedle życzenia, klikając w odpowiedni odnośnik. Pod każdą oryginalną recenzją jest też link do odsłuchu fragmentów albumu bądź całych wydawnictw. To na pewno jeszcze nie wszystkie warte uwagi płyty, które ukazały się w 2018 roku, ale w którymś momencie trzeba się zatrzymać… 


Jaki będzie 2019, tego oczywiście nie wiadomo – lepszy? ciekawszy? Na pewno inny. Zważając na drastycznie rosnące ceny biletów, szczególnie na koncerty gwiazd światowego formatu, z pewnością skupię się na słuchaniu na żywo i wspieraniu w miarę możliwości raczej bardziej niszowych wykonawców, z kilkoma wyjątkami, które już zaplanowałam, ale których jeszcze nie zdradzę. Wiem na pewno, że przed nami kilka zmian, które zauważycie już niebawem. Tymczasem chętnych, którzy dotrwali do tego miejsca w tekście zapraszam do zerknięcia na podsumowanie tego, co działo się na stronie w dziale recenzje w ciągu ostatnich 365 dni. 

I KWARTAŁII KWARTAŁ


III KWARTAŁ

IV KWARTAŁ