sobota, 20 października 2018

Exit North - Book Of Romance And Dust (1.10.2018)


Exit North - Book Of Romance And Dust

Długie wieczory sprzyjają spędzaniu czasu w domowym zaciszu, w kameralnej atmosferze. W takich okolicznościach doskonale sprawdzają się różne nieoczywiste muzyczne propozycje - zarówno tak zwane ciężkie brzmienia rozgrzewające od wewnątrz w wietrzne, deszczowe i mroźne dni, jak chociażby nowy album Krakow, jak również albumy refleksyjne, które sprawiają, że słuchacz uroni łzę na myśl o swoich bliskich i ważnych życiowych momentach. Do tej drugiej grupy zdecydowanie można zaliczyć propozycję londyńskiego projektu Exit North.


"Book Of Romance And Dust" to debiutancki album zespołu, którego założycielem jest Steve Jansen, jeden z muzyków synth popowego Japan, znany także ze współpracy z Richardem Barbierim. Multiinstrumentalista zaprosił do współpracy wokalistę Thomasa Feinera, grającego również na trąbce, pianistę Ulfa Janssona oraz gitarzystę i basistę Charlesa Storma. Nie brakuje tu także gości wspierających muzyków w chórkach oraz dodającego niezwykłego klimatu kompozycjom kwintetu smyczkowego.

Ogromny ładunek emocjonalny, spójna, wzruszająca historia i bogactwo dźwiękowe to elementy, które sprawiają, że jest to płyta wyjątkowa. W dziewięciu kompozycjach zawarta jest opowieść o ludzkich uczuciach, zawieszona pomiędzy jawą i snem, radością i smutkiem, dekadencką nostalgią i wzruszeniem, szybszym biciem serca i tęsknotą. Pełen melancholii, głęboki głos Feinera przywodzi na myśl wrażliwość charakterystyczną dla Nicka Cave'a i Davida Sylviana, doskonale współbrzmiąc z przestrzennymi melodiami, w których fortepianowe pejzaże spotykają partie skrzypiec, kontrabasu i wiolonczeli, klimatyczne bębny i solówki na trąbce.

Album rozpoczyna się fortepianowym wstępem w "Bested Bones", na tle którego rozbrzmiewa podniosły, pełen melancholii wokal Feinera. Delikatne pociągnięcia strun i klimatyczne orkiestracje przypominają atmosferę znaną z albumu "Push The Sky Away" Nicka Cave'a. W "Short Of One Dimension" delikatne, akustyczne gitary, fortepianowe pasaże i dźwięki trąbki w drugiej części ustępują miejsca eksperymentalnym gitarowym przesterom. "Sever Me" czaruje intymnością i fortepianowo-wokalnym dialogiem, by po kilku minutach wybudzić słuchacza z hipnozy przebojowym, energetycznym refrenem w "Passenger's Wake". Po nim następuje tajemniczy instrumentalny, ambientowy "North".

Wspaniały wokal Feinera powraca ze zdwojoną siłą w "Lessons In Doubt", który brzmi, jakby został nagrany kilka dekad temu jako dźwiękowa ilustracja do filmu. Emocjonalnie jest także w kolejnym "Spider", traktującym o wspomnieniach i tęsknocie za czasami minionymi. Przedostatnia, najdłuższa na albumie kompozycja "Losing" kołysze, jednocześnie wprowadzając słuchacza w zadumę. Miarowe dźwięki fortepianowych klawiszy brzmią tu jak ledwie słyszalne odgłosy kropel deszczu uderzających o podłoże. Niezwykłego klimatu dodaje kompozycji wspaniała partia wokalna Anny Bylund. Opowieść wieńczy zaś rozpoczynająca się melodią skrzypiec "Another Chance", będąca wołaniem o ocalenie wspomnień i ulotnych chwil, a także pochwałą dla wzruszającego piękna otaczającej nas przyrody - szumu fal, zachodzącego i wschodzącego słońca, zapachu rześkiego powietrza.

"Book Of Romance And Dust" najlepiej brzmi po zmierzchu, przy zgaszonym świetle. To bardzo intymna płyta, wymagająca od słuchacza wyciszenia i całkowitego skupienia. Warto na chwilę zwolnić w codziennym biegu, by zanurzyć się w ujmujących dźwiękach i dać się ponieść wyobraźni. Z pewnością każdy wrażliwy słuchacz znajdzie w nich coś dla siebie.


8/10

Posłuchaj: Exit North - Bested Bones