środa, 7 marca 2018

SOUP


Muzyka zespołu Soup to dowód na to, że Norwegia jest prawdziwą kopalnią nietuzinkowych brzmień, chwytających za serce wrażliwych na piękno słuchaczy, a każdy kto je odkryje może poczuć się wyjątkowy. Projekt multiinstumentalisty Erlenda Vikena, który z biegiem czasu stał się kwintetem, od czternastu lat zachwyca charakterystycznym brzmieniem, opartym na malowaniu muzycznych pejzaży o filmowym potencjale, przepełnionych melancholią kontrastującą z niezwykłą energią i postrockową dynamiką. Najnowszy, znakomity album "Remedies" szturmem wdarł się do czołówki zestawień najlepszych albumów 2017 roku, zdobywając uznanie zarówno fanów wyrafinowanego rocka jak i krytyków muzycznych na całym świecie.
Początki Soup sięgają 2004 roku, gdy Viken skomponował pierwsze utwory na "Give It An Empire" w... swojej sypialni. Debiutancki album projektu ukazał się w styczniu 2005 roku w limitowanym nakładzie... 50 sztuk na CD-R. Kilka miesięcy później rozpoczęły się prace nad drugą płytą, nieco bardziej elektroniczną. "Come On Pioneers" wydany został pod koniec 2005 roku w 300 kopiach przez samego Vikena. Dzięki temu, że zawierał kilka kompozycji z optymistycznym przekazem, został zauważony przez norweskie rozgłośnie radiowe oraz niezależną wytwórnię How Is Annie Records, która postanowiła wydać jego reedycję na przełomie 2006 i 2007 roku.

W kwietniu 2008 roku Viken podjął współpracę z basistą Stigiem Wålbergiem i gitarzystą Martinem Skjoldem, przekształcając tym samym jednoosobowy projekt w zespół. Wtedy też odbył się historyczny pierwszy koncert Soup na Volda Student Bands Night. Po powrocie do Trondheim multiinstrumentalista zaprosił do współpracy swoich przyjaciół z dzieciństwa i byłych muzyków metalowej grupy Klompfot. Perkusista Sverre Leraand, basista Rune Leraand i gitarzysta Ørjan Saur nagrali wraz z Vikenem podwójny album "Children Of E.L.B", nadając mu bardziej żywe i organiczne brzmienie niż to zawarte na dwóch wcześniejszych wydawnictwach. Również dzięki temu, że współproducentem albumu został gitarzysta Motorpsycho, Hans Magnus Ryan, zespół został doceniony przez norweskie media, zdobywając tytuł "album roku", przyznany przez Norwegian ABC News.

Po medialnym sukcesie trzeciej płyty muzycy wyruszyli w trasę koncertową po Norwegii. Zagrali na kilku festiwalach i mieli przyjemność supportować zespół Maserati podczas występu grupy w Oslo. Jednakże w 2011 ich drogi się rozeszły i rozpoczął się nowy rozdział w historii Soup. Czwarty album "The Beauty Of Our Youth" nagrany został w składzie: Erlend Viken, gitarzysta Ørjan Langnes, basista Jan Tore Megaard oraz perkusista Thomas Nyborg. W kompozycji "Memoirs Of An Imaginary Friend" gościnnie pojawiła się także orkiestra symfoniczna Trøndelag Orkesterforening. Autorem okładki dzieła jest duński artysta - fotograf, stały współpracownik Stevena Wilsona, pracujący z muzykami Soup od 2006 roku, Lasse Hoile. Produkcją płyty zajął się natomiast sam zespół, przy wsparciu inżyniera dźwięku, Håkona Dalena. Album ukazał się we wrześniu 2013 roku i zebrał doskonałe recenzję zarówno w norweskiej jak i europejskiej prasie muzycznej.

Pod koniec 2014 roku do zespołu dołączył nowy perkusista Espen Berge. W marcu 2015 roku, aby zebrać świeże pomysły przed nagraniem nowego albumu, muzycy wyruszyli we wspólną europejską trasę koncertową ze stoner rockowym Spidergawd, podczas której podpisali kontrakt z wytwórniami Crisping Glover oraz Stickman Records. Piąty album "Remedies" został zarejestrowany w czerwcu 2016 roku w Namsos RC Studio i ukazał się 7 kwietnia ubiegłego roku, otwierając zespołowi drogę do międzynarodowej kariery. Doskonale nagrany, wyprodukowany i opatrzony fantastyczną, kolorową okładką Hoilego (koncepcyjnie zbliżoną do sesji zdjęciowej zdobiącej "To The Bone" Stevena Wilsona), przykuł uwagę wielbicieli wyrafinowanego rocka na całym świecie. Koncert promujący nowe wydawnictwo Soup podczas Ino Rock Festival w Inowrocławiu będzie ich pierwszym występem w naszym kraju.

Zespół pojawi się w Polsce w składzie:

Erlend Viken - vocals, keys, guitars, percussion, effects, church organ
Espen Berge - drums, percussion, backing vocals, bass organ
Jan Tore Megaard - bass, backing vocals
Ørjan Langnes - Guitars, percussion, effects, saxophone, backing vocals, keys, soprano organ
Pål Ramsøy-Halle - keyboards

Soup w Internecie: