środa, 7 marca 2018

GAZPACHO

Jedenasta edycja festiwalu Ino Rock będzie wyjątkowa - po raz pierwszy w historii imprezy zagraniczni wykonawcy będą przedstawicielami tylko jednego kraju. W ostatni weekend sierpnia 2018 roku w Inowrocławiu pojawi się silna muzyczna reprezentacja Norwegii. Poza romantyczną melancholią gilmourowskich solówek okraszonych głosem Bjorna Riisa i malowniczą pejzażowością opisującą piękno norweskich fjordów w wykonaniu Soup uczestnicy festiwalu będą mieli okazję posłuchać na żywo jeszcze jednego zespołu z tego pięknego kraju. Na zakończenie tegorocznej edycji wydarzenia wystąpi dobrze znana polskim fanom formacja Gazpacho. 
 


Sekstet z Oslo od dwudziestu dwóch lat czaruje słuchaczy wyjątkowym brzmieniem będącym wypadkową muzyki klasycznej, post rocka, ambientu i atmosferycznego neoprogresywnego folku o melancholijnym zabarwieniu. Nazwa grupy jest metaforą określenia hiszpańskiej potrawy - zupy podawanej na zimno, bogatej w składniki odżywcze pochodzące z surowych warzyw, octu, oliwy oraz różnych dodatków smakowych. Niezwykłe połączenie zróżnicowanych charakterów muzyków to uwalniająca twórczą energię mieszanka wybuchowa, mającą odzwierciedlenie w emocjonalnych kompozycjach Gazpacho.

Zespół został założony w 1996 roku przez przyjaciół ze szkolnej ławki - gitarzystę Jana-Arne Vilbo i klawiszowca Thomasa Andersena, którzy niegdyś tworzyli grupę Delerium. Muzycy spotkali się ponownie po kilku latach przerwy i postanowili nadal wspólnie komponować. Zaprosili do współpracy obdarzonego ciekawym głosem Jana Henrika Ohme i w ten sposób wykształcił się pierwszy historyczny skład Gazpacho.

Wszyscy trzej muzycy to wielcy fani Marillion. Dzięki przynależności do skandynawskiego fanclubu grupy, Ohme został zaproszony do zaśpiewania "Afraid of Sunlight" podczas pierwszego z cyklu specjalnych koncertowych spotkań zespołu z fanami, odbywających się regularnie do dziś w różnych częściach świata. W trakcie wydarzenia odbywającego się w 2002 roku muzycy Gazpacho rozdawali zgromadzonym promocyjne egzemplarze zbioru swoich pierwszych kompozycji "Get It While It's Cold", które trafiły również do dziennikarzy muzycznych, wzbudzając ich zainteresowanie.

Rok później ukazał się fonograficzny debiut zespołu, a kilka miesięcy wcześniej poszerzona o trzy nowe kompozycje wersja wspomnianej powyżej EPki. Muzycy wystąpili także podczas drugiego Marillion Convention Weekend. Ich muzyczna wrażliwość tak ujęła członków Marillion, że zaproponowali Gazpacho rolę supportu podczas trzydziestu jeden koncertów trasy promującej "Marbles", obejmującej jedenaście europejskich krajów. Skład zespołu powiększył się wtedy o perkusistę, flecistę oraz skrzypka.

Drugi album Gazpacho, "When Earth Lets Go", pomimo świetnych recenzji, nie przyniósł muzykom kontraktu płytowego. Dopiero kolejna trasa z Marillion i pomoc Steve'a Hogartha zaowocowały podpisaniem umowy na wydanie trzeciej płyty pod szyldem Racket Records. Po premierze "Firebird" w 2005 roku Gazpacho i Marillion wyruszyli w jeszcze jedną wspólną koncertową podróż.

W 2007 roku ukazał się "Night", pierwszy koncept album zespołu, będący wielowątkową opowieścią o zbiegach okoliczności i podróżach w czasoprzestrzeni. Jednak dopiero kolejne wydawnictwo ujawniło pełnię kompozytorsko-narracyjnych możliwości artystów. Wydany w 2009 roku "Tick-Tock" oparty został na motywach twórczości Antoine'a de Saint-Exupery'ego, jego podniebnych doświadczeniach i wypadku, w wyniku którego jego samolot rozbił się na Saharze. Album przyniósł Gazpacho międzynarodową sławę.

Kolejne wydawnictwa z lat 2010-2015 ugruntowały pozycję muzyków pośród najciekawszych wykonawców nurtu rocka postprogresywnego i zaowocowały podpisaniem kontraktu z niezależną wytwórnią Kscope, specjalizującą się w wydawnictwach zawierających nieoczywiste, poruszające duszę dźwięki, a także koncertami klubowymi i festiwalowymi, również w Polsce.

Występ na Ino Rock Festival 2018 będzie dwunastym koncertem Gazpacho w naszym kraju i drugim w Inowrocławiu. Muzycy powrócą do Polski po trzech latach przerwy, aby zaprezentować uwielbiane przez fanów nagrania oraz kompozycje z najnowszego, dziesiątego w karierze zespołu albumu "Soyuz", który ukaże się 18 maja 2018 roku. To poruszająca muzyczna opowieść, którą zainspirował tragiczny lot radzieckiego statku kosmicznego Sojuz 1. Występ Gazpacho będzie z pewnością fantastycznym zwieńczeniem polsko-norweskiej, jedenastej edycji inowrocławskiego święta wielbicieli wyrafinowanych muzycznych pejzaży.

Zespół wystąpi w Polsce w składzie:

Jan-Henrik Ohme - vocals
Jon-Arne Vilbo - guitar
Thomas Alexander Andersen - keyboards, programming
Robert Risberget Johansen - drums, percussion
Kristian Olav Torp - bass guitar
Mikael Krømer - violin, mandolin, additional guitar, programming


Gazpacho w Internecie:

http://www.gazpachoworld.com

https://www.facebook.com/Gazpacho.Official.BandPage/