środa, 7 marca 2018

AMAROK


Przestrzeń, malownicze krajobrazy, głębia i tajemniczość to cechy charakterystyczne dla twórczości zespołu Amarok - muzycznego projektu gitarzysty, mutliinstrumentalisty i wokalisty Michała Wojtasa, znanego z zespołów Uniqplan, Catster i Casma, który powrócił do studyjnej działalności po dwunastu latach przerwy, wydając czwarty album "Hunt" w czerwcu 2017 roku. Instrumentalne kompozycje okraszone ciepłym głosem wokalisty łączą wpływy rocka progresywnego, ambientu, trip-hopu oraz elementów folku. To przepiękna muzyka duszy, przepełniona niezwykłą wrażliwością, wykorzystująca nietypowe dla rockowych wydawnictw instrumentarium, na które składają się między innymi duduk, fisharmonia i theremin. 

 


Początek zespołowej działalności datowany jest na 1999 rok, gdy Wojtas podjął współpracę z Bartoszem Jackowskim. Fonograficzny debiut projektu ukazał się w 2001 roku, wzbudzając zainteresowanie słuchaczy i krytyków muzycznych na całym świecie. Nagrania wydanego rok później drugiego albumu "Neo Way" zapoczątkowały trwającą już od szesnastu lat przyjaźń Wojtasa z legendarnym basistą grupy Camel Colinem Bassem, który wspomógł wokalnie artystę w trzech utworach. W 2002 roku z zespołem rozstał się natomiast Bartosz Jackowski.

Trzecie wydawnictwo Amaroka, "Metanoia", to muzyczna podróż w rejony progresywnych pejzaży wzbogaconych elementami rocka alternatywnego, gitarową energią i elektryzującą elektroniką. Za warstwę tekstową wydawnictwa odpowiedzialna jest żona lidera zespołu, Marta Wojtas, natomiast w kilku utworach wokalnie udziela się tu Mariusz Duda - lider Riverside i twórca projektu Lunatic Soul.

Reedycje trzech pierwszych studyjnych dokonań projektu ukazały się wraz z wydaniem czwartego albumu "Hunt", który zapoczątkował nowy okres działalności zespołu. To dzieło kompletne, spójne i perfekcyjnie dopracowane, które zachwyca wspaniałymi muzycznymi rozwiązaniami, ciekawym konceptem, wyjątkowym instrumentarium i udziałem doskonałych gości. Ponownie w nagraniach wzięli udział Colin Bass i Mariusz Duda, a autorką warstwy lirycznej większości kompozycji została Marta Wojtas. W utworze tytułowym pojawiła się natomiast wypowiedź lektora Johna Englanda. Album, podobnie jak poprzednie wydawnictwa został nagrany w warszawskim Serakos Studio przez Magdę i Roberta Srzednickich, co nadało mu charakterystyczne, przestrzenne brzmienie.

Tekstowy koncept "Hunt" dotyczy zagrożeń wynikających z postępu technologicznego i otaczającej nas wirtualnej rzeczywistości. Bohater utworów to zagubiony w cyberprzestrzeni człowiek, poszukujący iluzji bliskości w mediach społecznościowych, mający trudności z rozgraniczeniem świata wirtualnego i realnego.

Rok 2018 to czas ukazania się winylowej edycji "Hunt" oraz intensywnej koncertowej promocji najnowszego wydawnictwa - występów na kilku festiwalach, w tym inowrocławskim oraz planowanej jesiennej trasy klubowej. Podczas festiwalu Warsaw Prog Days w lutym bieżącego roku odbył się wyjątkowy, historyczny koncert projektu z gościnnym udziałem Colina Bassa oraz Macieja Mellera, znanego z Quidam i koncertowego składu Riverside.

W ostatnich miesiącach rozpoczęła się także współpraca zespołu z popularnym brytyjskim choreografem Jamesem Wiltonem, której owocem jest szereg pokazów spektaklu "Hold On" z muzyką Amaroka, w wykonaniu międzynarodowej grupy tanecznej niemieckiego Theater Münster.

Zespół wystąpi w składzie:

Michał Wojtas - vocal, backing vocal, electric guitar, acoustic guitar, keyboards, upright piano, audio samples, sampled and electronic drum loops, percussions, wavedrum, theremin, low whistle
Paweł Kowalski - drums, bass
Marta Wojtas - wavedrum
Maciej Caputa - keyboards
Konrad Pajek - bass, backing vocal

Amarok w Internecie:
https://www.facebook.com/amarokofficial/