sobota, 24 lutego 2018

VLMV (ALMA) – Gdańsk, Plama, Gdański Archipelag Kultury, 22.02.2018O istnieniu zespołu VLMV dowiedziałam się przypadkiem. Pewnego wieczoru, przeglądając nowości ze świata muzyki natrafiłam na zagadkowo brzmiącą, czteroliterową nazwę brytyjskiej grupy. Zaintrygowana kombinacją liter, którą niełatwo zapisać w pamięci zaczęłam drążyć temat i natrafiłam na informację o trasie promującej drugi studyjny album grupy. Ku mojemu zaskoczeniu na liście koncertowych miast znalazł się Gdańsk, a dokładniej niewielki klub mieszczący się na Zaspie, pośród ozdobionych muralami bloków. 


Zaspiańska "Plama", będąca częścią Gdańskiego Archipelagu Kultury to kreatywna przestrzeń skupiająca lokalnych artystów - w budynku działa pracownia malarska oraz regularnie odbywają się spektakle teatralne i spotkania podróżnicze. Znajduje się tam również kameralna, bardzo ładna sala koncertowa, wyposażona w dobry sprzęt nagłaśniający, w której w czwartkowy, mroźny wieczór swoje kompozycje zaprezentował wspomniany brytyjski zespół, zabierając zgromadzonych słuchaczy w emocjonalną muzyczną podróż do krainy ambientowo - post-rockowych pejzaży.

VLMV to tak naprawdę dawna ALMA - projekt Pete'a Lambrou, który chcąc zrealizować kilka artystycznych pomysłów poza swoim ówczesnym zespołem, postanowił spróbować swoich sił w komponowaniu eterycznych dźwięków zbliżonych do twórczości Sigur Ros i Explosions In The Sky. W międzyczasie podjął współpracę z Ciaranem Morahanem i solowy projekt stał się duetem. Pierwsze wydawnictwo, "ALMA", przyniosło zespołowi szacunek muzycznych niezależnych mediów oraz pokaźną grupę sympatyków. Jednak zbieżność nazwy z pseudonimem fińskiej piosenkarki pop o zielonych włosach zmusiła ich do zmiany jej pisowni na "odwróconą", tj. VLMV.
Określenie "ALMA" bardzo trafnie nawiązuje do charakteru twórczości zespołu. To skrót od Atacama Large Millimeter Array - nazwy największego na świecie interferometru radiowego, a jednocześnie hiszpańskie słowo oznaczające duszę. Muzyka VLMV to sennie snujące się ambientowe dźwięki, pozwalające dryfować w czasoprzestrzeni i trafiające prosto do wnętrza wrażliwych słuchaczy.  


Zaraz po premierze drugiej płyty, "Stranded, Not Lost" panowie wyruszyli w trasę promującą album. W ciągu godzinnego występu w Gdańsku zaprezentowali kompozycje na nim zawarte, na czele ze zjawiskowo pięknym "If Only I", wzbogacając je kilkoma akcentami z debiutu. Był to bardzo spójny, przepełniony melancholią, wyciszający koncert. Pomimo zmęczenia spowodowanego wyczerpującą podróżą z Hannoveru, muzycy dali z siebie wszystko i w bardzo kameralnej przestrzeni stworzyli magiczną, intymną atmosferę. Urzekające delikatnością brzmienie klawiszy w połączeniu z intensywnością gitarowych pasaży i subtelnym, lecz niepozbawionym emocji wokalem Lambrou, bliźniaczo podobnym do głosu Jonsiego poruszyły niejedno serce. 

Muzyk śpiewał z zamkniętymi oczami, przeżywając swoje bardzo osobiste teksty, traktujące o samotności, izolacji i tęsknocie za miłością. Grał przy tym na zmianę na gitarze oraz na klawiszach. Na uwagę zasługuje także pomysłowość jego towarzysza, który generował na gitarze nieoczywiste dźwięki przy użyciu śrubokrętu i perkusyjnej pałeczki. Zapętlenia niektórych motywów przy wykorzystaniu możliwości nowoczesnej technologii dodały brzmieniu przestrzenności i w połączeniu z wysmakowanymi, czarno-białymi wizualizacjami oraz delikatnym światłem żarówek, które zwiększało swą intensywność wraz z rosnącą mocą muzyki, wprowadzały w trans.  


Londyńczycy zostali bardzo ciepło przyjęci przez około trzydziestoosobową publiczność, która w ciszy i skupieniu wysłuchała wspaniałego występu, a następnie nagrodziła muzyków owacją, dziękując za mistyczne, wzruszające doznania i chwile relaksu pozwalające zapomnieć o codzienności. Oby następnym razem udało się zaprezentować tę piękną muzykę szerszej publiczności.

Posłuchaj fragmentu: VLMV - "If Only I"