poniedziałek, 10 lipca 2023

Przodek pasikonika nazwany na cześć Robina Stapsa!

Czy sztuka i nauka mogą iść w parze? Czy muzyka może inspirować naukowców, a nauka muzyków? Zdecydowanie tak, a najlepszym tego dowodem jest działalność berlińskiej grupy The Ocean Collective, która od ponad dwóch dekad pod wodzą gitarzysty i pomysłodawcy konceptu, Robina Stapsa, dzieli się z sympatykami cięższych brzmień szczegółową opowieścią o historii Ziemi. Działalność zespołu została doceniona w wyjątkowy sposób - skamieniałość nowoodkrytego gatunku owada została nazwana na cześć lidera The Ocean!

source: The Ocean Collective's instagram account


Dotąd nieznany owad, którego korzenie sięgają ery wczesnego Permu, krewny współczesnego pasikonika, został nazwany Saarelcana stapsi, na część Robina Stapsa. Na razie nie wiadomo zbyt wiele o zwierzęciu, poza tym, że żyło na Ziemi 295 milionów lat temu. Odkryte zostało jego skrzydło, którego skamieniałość w Saarland zidentyfikował niemiecki palentolog, Markus Poschmann. 

To nie pierwsze przełomowe odkrycie naukowe powiązane z grupą The Ocean. W 2020 roku Dr. Ben Thuy i Dr. Lea Numberger odkryli skamieniałość na dnie Morza Śródziemnego, która przybrała imię Ophiacantha oceani, na cześć zespołu.

Jako wieloletnia fanka twórczości The Ocean i absolwentka kierunku związanego z naukami biologicznymi jestem szczerze wzruszona. Serdeczne gratulacje! Najnowszy album grupy, "Holocene", ukazał się 19 maja. Poczytać możecie o nim tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/the-ocean-holocene-19052023.html

The Ocean wystąpią w Polsce we wrześniu dwukrotnie. Zagrają 26 września w Poznaniu w Klubie Tama i 27 września w Krakowie przy Kamiennej 12. Szczegóły tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/06/this-will-destroy-you-i-ocean-zagraja-w.html