czwartek, 4 lipca 2024

Trzecia edycja Jazzu na Wyspie na przełomie lipca i sierpnia!

Uwaga muzyczni odkrywcy! "W środku wakacji, w sercu Gdańska na wyspie Ołowianka wyłowimy najciekawszy młody jazz. Posłuchamy młodych twórców i twórczyń z Polski, którzy bezkompromisowo patrzą i poszerzają ten gatunek" - piszą organizatorzy, Nowe Idzie Od Morza.

W ramach trzech wieczorów trzeciej edycji Jazzu na Wyspie wystąpią: Anna Jopek i Jakub Klemensiewicz, Teo Olter Quintet, Hałvva, ńoko, Siema Ziemia i Tentno, kolejno 31 lipca, 7 sierpnia i 14 sierpnia. Jeśli lubicie poznawać nowe brzmienia i gatunkowe ramy nie mają dla was znaczenia, wpadnijcie koniecznie! Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!


𝟯𝟭 𝗹𝗶𝗽𝗰𝗮, 𝗴. 𝟭𝟵:𝟰𝟱: 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗝𝗼𝗽𝗲𝗸 𝗶 𝗝𝗮𝗸𝘂𝗯 𝗞𝗹𝗲𝗺𝗲𝗻𝘀𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇 / 𝗧𝗲𝗼 𝗢𝗹𝘁𝗲𝗿 𝗤𝘂𝗶𝗻𝘁𝗲𝘁


𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗝𝗼𝗽𝗲𝗸 i 𝗝𝗮𝗸𝘂𝗯 𝗞𝗹𝗲𝗺𝗲𝗻𝘀𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇 to duet młodych artystów, który tworzy autorski materiał oparty na muzyce improwizowanej w połączeniu z muzyką impresjonistyczną, klasyczną i polską muzyką ludową. W 2022 debiutancki album “Insight” Jopek był nominowany do Fryderyków, są laureatami konkursów Jazz Nad Odrą we Wrocławiu oraz Jazz Juniors; wyróżnieni w konkursie JAZZiNSPIRACJE i Young Crocus Jazz Contest podczas Krokus Jazz Festival.

Podstawą brzmienia 𝗧𝗲𝗼 𝗢𝗹𝘁𝗲𝗿 𝗤𝘂𝗶𝗻𝘁𝗲𝘁 są dwie linie basowe dopełniające się rytmicznie i kolorystycznie, które pozostałym muzykom na granie otwartych struktur i improwizację bez utraty siły groovu i rytmu budującego kompozycję. Kompozycje na ich debiutanckim albumie „In Pursuit of Happiness” z 2024 roku łączą precyzyjnie skonstruowane subtelne pomysły z nieokiełznaną energią improwizacji, napędzającą kolejne obroty formy i dialogi między instrumentami. 

 𝟳 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮, 𝟮𝟬:𝟯𝟬: 𝗛𝗮ł𝘃𝘃𝗮 / 𝗡́𝗼𝗸𝗼

𝗛𝗮ł𝘃𝘃𝗮 to duet Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego, znanych ze sceny muzyki improwizowanej i elektronicznej. W grudniu 2022 roku rozpoczęli intensywną współpracę z francuskim trębaczem Timothée Quost. Ich wspólny i już wyprzedany album }}}} został wydany 29 września 2023 roku w angielskim labelu Waxing Crescent Records.

𝗡́𝗼𝗸𝗼 w intrygujący sposób łączy nowoczesną elektronikę z dark jazzem i psychodelicznym metalem. Muzyka zespołu powstaje podczas sesji improwizacji, gdzie kreatywność katalizowana jest pełnym energii, spontanicznym aktem wykonywania muzyki bez założeń i bez ograniczeń. Album “Aurora” to zapis jednej z tych improwizowanych sesji, zawierający osiem energetycznych kompozycji, tworzących zwięzłą całość.

 


𝟭𝟰 𝘀𝗶𝗲𝗿𝗽𝗻𝗶𝗮, 𝟭𝟵:𝟰𝟱: 𝗦𝗶𝗲𝗺𝗮 𝗭𝗶𝗲𝗺𝗶𝗮 / 𝗧𝗲𝗻𝘁𝗻𝗼

𝗦𝗶𝗲𝗺𝗮 𝗭𝗶𝗲𝗺𝗶𝗮 swobodnie czerpie z gatunków o elektronicznych korzeniach takich jak breakbeat, techno, footwork/juke łącząc je z jazzową improwizacją. Ich utwory były prezentowane w BBC 6, Worldwide.fm czy Narr Radio. Występowali między innymi na London Jazz Festival, Amsterdam Dance Event, a ich najnowszy drugi album zatytułowany “Second” wydała brytyjska wytwórnia Byrd Out.

𝗧𝗲𝗻𝘁𝗻𝗼 to czwórka, pozbawionych strachu artystów, posługujących się dźwiękiem i obrazem. Tworzą złożone, nieoczywiste na pierwszy rzut oka/ucha, struktury, aby później dać im się rozpaść i na ich gruzach budować od nowa. Operują językiem klasycznym i współczesnym, czerpiąc z wielu źródeł i często z pewną dawką ironii wykręcają je i wrzucają w nietypowe konteksty.Organizatorem cyklu są 𝗡𝗼𝘄𝗲 𝗶𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗼𝗱 𝗺𝗼𝗿𝘇𝗮 oraz 𝗔𝗠𝗕𝗘𝗥𝗘𝗫𝗣𝗢.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.