czwartek, 11 lipca 2024

Koncertowy weekend w Łodzi

Macie plany na najbliższy weekend 13-14 lipca? Mamy 2 fajne propozycje dla mieszkańców Łodzi i okolic - coś dla fanów elektroniki i alternatywy. W sobotę 13 lipca w ramach cyklu "Fortepiany Wolności"; na Stacji Księży Młyn (Łódź, Koci Szlak) zagra legenda muzyki elektronicznej - Władysław „Gudonis” Komendarek. Natomiast w niedzielę przy Kozińskich Fontannach zagra Polski Zespół. Oba koncerty odbędą się dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny! Władysław Komendarek to niestrudzony badacz muzycznej materii, poszukiwacz nieziemskich brzmień i wieczny, artystyczny buntownik, były klawiszowiec grupy Exodus. Po jej rozwiązaniu, muzyk wciąż nagrywa, koncertuje i co ważne nie zmienia swoich zasad, które mówią: „wciąż trzeba słuchaczy zaskakiwać”, „nic tak nie zabija sztuki jak rutyna”. Nagrał ponad dwadzieścia solowych płyt, występował z najbardziej znanymi i ekscentrycznymi gwiazdami muzyki elektronicznej.

13 lipca artysta wykona kilka swoich kompozycji na fortepian z niewielkim wspomaganiem instrumentów elektronicznych. Powiedzieć, że będzie to „improwizacja”, to niewiele powiedzieć. Podczas swoich występów Komendarek potrafi płynnie wpleść utwory Rolling Stones bądź The Beatles w etiudy i wariacje Chopina. Nikt tak jak Władysław nie potrafi z subtelnego wszakże instrumentu, jakim jest fortepian, „wycisnąć” dźwięki zbliżone do techno, godne najlepszych edycji Audioriver.

"Nie przestaję i nie zatrzymuję się, to prawda. Mam w domu taśmy o długości kilkunastu kilometrów. W najbliższym czasie będzie wydany zaskakujący projekt na winylu. Ja, grając jeden gatunek muzyki, bardzo nudzę takim podejściem. Szalenie nie lubię ograniczeń w filozofii muzycznej. Dobrze się z ciągłymi zmianami czuję, bo to jest dla mnie odkrywcze" – mówi artysta zapowiadając swój łódzki występ. Koncert rozpocznie się o godzinie 15.Jeśli lubicie koncerty plenerowe i atmosferę letniego wypoczynku, z pewnością spodoba wam się idea „Letnich koncertów na Kozinach”. Jako pierwszy, już w najbliższą niedzielę, 14 lipca o godz. 18. wystąpi Polski Zespół. Miejsce koncertu to przestrzeń przy Kozińskich Fontannach (Łódź, ul. Jana Długosza 28).

 „Melodie z piosenek Polskiego Zespołu same wchodzą do głowy, a zarazem wyzbyte są rockowego banału, pokombinowane rytmicznie […] i aranżacyjnie — w chłodnych ścianach klawiszy Powalskiego, w gitarowych odlotach Kaczmarka naprawdę można się rozsmakować.” - pisał o występie grupy na Great September Jędrzej Słodkowski. 

Muzycy debiutowali skromnie jako elektroniczny duet Kaczmarek/Powlaski. Następnie pod szyldem Polskiego Zespołu wypuścili demo pod tytułem: „Zaburzenia adaptacyjne”. Wkrótce potem zaskoczyli za sprawą live act „Na żywo z Czechosłowackiej”, wypuszczając sześć utworów jako septet w towarzystwie jazzowego tria dęciaków, z chwytającym za serce „Chojrakiem”, czy transowo-rockową odsłoną „Imponderabiliów”. Na scenie debiutowali na festiwalach Soundrive (Gdańsk) i LATO (Łódź) oraz serią koncertów klubowych, w tym supportując New Model Army na dwóch koncertach w Krakowie oraz Warszawie.