poniedziałek, 17 czerwca 2024

Diana Krall za dwa tygodnie w Polsce

Nikt nie gra jazzu jak Diana Krall! Wybitna wokalistka, pianistka i kompozytorka z Kanady wystąpi w naszym kraju już za niespełna dwa tygodnie. Na zaproszenie Knock Out Productions przyjedzie 30 czerwca do Krakowa, a dzień później zaprezentuje się w sopockiej Operze Leśnej.  Na scenie będą jej towarzyszyć wyjątkowi muzycy. Kto taki? Sprawdźcie poniżej!Odpowiadał za partie perkusyjne na dziesięciu studyjnych krążkach Tori Amos, a do tego uświetnił swoją obecnością materiały Lorde, Boba Dylana, Leonarda Cohena, Eltona Johna czy Davida Bowiego. Imponująca lista nazwisk, prawda? Perkusistą, który współpracował z tymi znamienitymi artystami, jest Matt Chamberlain. Zgarnął szereg branżowych nagród i grał oraz gra prawie wszystko. Dosłownie. Urodzony w San Pedro muzyk ma background funkowy (dzięki naukom pobieranym u Davida Garibaldiego z Tower of Power), ale sprawdzał się także w jazzie, wysmakowanym popie, folku czy… metalu. Czy któryś perkusista na świecie może pochwalić się jednocześnie współpracą z Soundgarden, A Perfect Circle i Maciem Millerem czy Robbie Williamsem? No właśnie. Trzeba mieć ogrom umiejętności, by tak sprawnie odnajdywać się w tylu konwencjach – Chamberlain z pewnością je ma.Pamiętacie Soul Coughing? Ten nieprzeciętny skład z USA mieszał ze sobą alternatywnego rocka, dance, jazz, hip-hop i muzykę psychodeliczną, odnosząc zauważalne sukcesy na amerykańskiej ziemi. Jednym z motorów napędowych formacji był basista, Sebastian Steinberg, który po dziś dzień jest wziętym muzykiem sesyjnym. Grał choćby na „Fetch the Bolt Cutters” Fiony Apple (oraz zajmował się współprodukowaniem i współkomponowaniem albumu), a za rzeczony materiał artystka zgarnęła dwie statuetki Grammy. Oprócz tego uczestniczył także w tworzeniu tak ambitnego przedsięwzięcia jak „The Sun Came Out” 7 Worlds Collide, gdzie towarzyszyli mu m.in. Ed O’Brien z Radiohead czy Johnny Marr znany i kochany z The Smiths. Ten ostatni zresztą przyznawał, że współpraca ze Steinbergiem była definitywnie udanym doświadczeniem. Ten muzyk ma mnóstwo talentów, a jego subtelne podejście do instrumentu zapiera dech w piersiach. Zwłaszcza na żywo.


Ta dwójka akompaniująca Dianie Krall 30 czerwca w Krakowie i 1 lipca w Sopocie będzie ucztą dla ucha. Jeśli celebrować lato, to właśnie na takim wydarzeniu. Występ w Krakowie został wyprzedany. Bilety na koncert w Sopocie są jeszcze dostępne na eBilet.pl

DIANA KRALL (Kanada) jazz:
   
Jeśli na przestrzeni kilku dekad działalności zgarniasz szereg branżowych statuetek (w tym dwukrotnie Grammy) i sprzedajesz ponad 15 milionów płyt, musisz być kimś. A Diana Krall definitywnie jest kimś. Kanadyjska ekspertka od jazzu zdobyła sławę za sprawą bardzo autorskiego podejścia do gatunku. Przy zachowaniu obowiązkowego dla nurtu wysmakowania i maksymalnego obycia technicznego eksploruje przede wszystkim jego emocjonalne strony. To taka muzyka, przy której można zaznać i ukojenia, i wszystkich stanów wzruszenia. Koncertowo jest zresztą identycznie, ale w jeszcze większym natężeniu. Kilka stuknięć w klawisze fortepianu i będziecie wniebowzięci.