piątek, 28 czerwca 2024

BOKKA w hołdzie dla legend trip-hopu

BOKKA to jeden z najbardziej nieszablonowych, a zarazem tajemniczych zespołów na scenie alternatywnej. Zapowiadając nadchodzące koncerty grupa postanowiła przygotować dla fanów niespodziankę i podzielić się reinterpretacją jednego z najważniejszych utworów ostatnich lat, który zdefiniował brzmienie trip-hopu. 

 


 

"Teardrop", jeden z najważniejszych utworów z repertuaru Massive Attack w odsłonie BOKKI zyskuje świeżość i głębię opatrzoną mrocznym, tajemniczym, minimalistycznym teledyskiem.

"Był taki czas, gdy płyta "Mezzanine" dosłownie wgniotła mnie w fotel. Słuchałam jej non stop. Po wielu latach odkrywam, że teksty i melodie wszystkich numerów mam wryte na stałe w mózg. „Teardrop” połączył Massive Attack i legendę wytwórni 4AD - wokalistkę Cocteau Twins - Elizabeth Fraser. Szanuję oryginał na maksa i mam nadzieję, że w naszej, choć nieoczywistej wersji to słychać” - tak o utworze mówi Y.

Wnikliwi słuchacze z pewnością zauważą też, że za sprawą podobieństwa głównego motywu do melodii prowadzącej kompozycję "Lights" BOKKA niepostrzeżenie oddaje też hołd innemu ważnemu zespołowi z tego nurtu, brytyjskiej grupie Archive, którą supportowała na ubiegłorocznych jesiennych koncertach w Polsce i którą ceni równie mocno, co wspomniany Massive Attack. BOKKA od 10 lat zaskakuje swoim nieszablonowym podejściem do wizerunku, żywiołowymi koncertami, woltami stylistycznymi - od nostalgicznego debiutu zauważonego przez Pitchfork, poprzez energetyczny album “Don’t Kiss And Tell”, kosmiczny “Life On Planet B”, na apokaliptycznym “Blood Moon” kończąc.

Niebanalne podejście do tworzenia wizerunku i muzyki, wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium, szybko stało się znakiem rozpoznawczym BOKKI. Potencjał grupy błyskawicznie dostrzeżono poza granicami kraju co skutkowało zagraniem na scenach najważniejszych imprez w Europie, m.in. brytyjskiego The Great Escape, czeskiego Colours of Ostrava, niemieckiego Reeperbahn czy holenderskiego Eurosonic, a następnie w klubach w Brukseli, Pradze czy Budapeszcie.


Wraz z premierą singla zespół zapowiedział też dwa wyjątkowe koncerty w Krakowie i Warszawie, które odbędą się w październiku:

 

03.10 Kraków, Klub Studio

25.10 Warszawa, Niebo