czwartek, 13 czerwca 2024

Airbag: obawiamy się, że nasze dzieci będą zmuszone dorastać w społeczeństwie, w którym nie ceni się już wolności słowa


Żyjemy w świecie, w którym za dużo się dzieje, coraz mniej się myśli i czas upływa zdecydowanie za szybko. Jak znaleźć równowagę, jak oderwać się od przytłaczających myśli i problemów choć na chwilę? Jest taki album, który może w tym pomóc...


To szósta płyta Airbag. Norweska grupa posiada wyjątkową umiejętność czarowania dźwiękami, które koją i wyciszają, a jednocześnie skłaniają do refleksji. Co słychać w szeregach Airbag? Co stało się inspiracją dla "The Century Of The Self"? Jak czują się członkowie zespołu? Na te i kilka innych pytań odpowiedział gitarzysta i kompozytor grupy, Bjorn Riis.

 

Airbag, fot. Anne-Marie Forker

 

Między Uchem A Mózgiem: Jak czujesz się we współczesnym świecie?

Bjorn Riis: Trochę się martwię, ale jestem jedynie obserwatorem tych wszystkich zdarzeń. 


MUAM: Pytałam o to oczywiście w odniesieniu do nowego albumu Airbag, który w dużej mierze nawiązuje do tego, jak co czuje wrażliwa osoba, próbująca odnaleźć się w świecie pełnym niepokoju. Wewnętrzne walki, konflikty osobiste, wpływ mediów społecznościowych, chaos informacyjny – to wszystko i wszystko inne, co się dzieje może być naprawdę przytłaczające... To uczucie lęku, strachu jest w tekstach na płycie. Jak się czuliście pisząc ten materiał?

Bjorn: Tak naprawdę spędziliśmy wspaniały okres w studiu, nagrywając i produkując tę płytę. To był bardzo satysfakcjonujący proces, wspaniałe doświadczenie. Wszystkie emocje, które odczuwasz słuchając tej muzyki są efektem tego, co nas inspiruje. Staramy się jako zespół mówić o tym, co ważne i być we właściwym miejscu.MUAM: "Century Of The Self" to opowieść o funkcjonowaniu we współczesnym świecie, przede wszystkim z perspektywy społeczeństwa przytłoczonego chaosem, ciągłym zagrożeniem wojną, konfliktami, kryzysem ekonomicznym. Opowiesz mi więcej o tle lirycznym?

Bjorn: Cała płyta, zarówno pod względem tekstowym jak i muzycznym to komentarz do realiów, w których żyjemy i kultury unieważnienia. Nie dotyczy to nas osobiście, ale obawiamy się, że nasze dzieci będą zmuszone dorastać w społeczeństwie, w którym nie ceni się już wolności słowa, opinii i komunikacji. Są to wartości, o które długo i ciężko walczyliśmy. A wszystko to wiąże się z obecnym stanem Europy i świata. Czy tak bardzo zależy nam na tym, aby nie poczuć się osobiście urażonym, że nie jesteśmy już w stanie debatować nad tym, czy powinniśmy iść czy nie iść na wojnę, pomagać uchodźcom, przeciwstawiać się korupcji itp.


 

MUAM: No nie jest dobrze na świecie, masz rację. W kontraście do tekstów styl muzyczny Airbag opierał się zawsze na pięknych pejzażach, spójnych opowieściach pełnych melodii i wyjątkowych partii gitar Twojego autorstwa. Jak powstawał ten album?

Bjorn: Zaczęło się tak, jak przeważnie zaczyna się w naszym przypadku. Przyniosłem kilka nagrań demo i pomysłów na naszą próbę i zaczęliśmy nad nimi pracować. Tym razem spędziliśmy też dużo czasu po prostu grając razem i jammując. Kilka z tych luźnych pomysłów przerodziło się w piosenki. Pracowaliśmy razem nad aranżacjami. Cały proces bardzo przypominał nasze zespołowe początki i ten czas, gdy dużo razem graliśmy. 

 

MUAM: Słychać na tej płycie to Wasze porozumienie, tę artystyczną wolność. No właśnie - jak postrzegasz wolność? Co wg Ciebie znaczy bycie wolnym?

Bjorn: Nie jestem pewien czy wiem, czym jest wolność. Dla mnie może być czymś, dla kogoś innego może mieć inne znaczenie. Myślę, że wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentalnych praw człowieka. Prawo, by dzielić się przemyśleniami, opiniami i nie bycia za to prześladowanym, wykluczonym. W tym pojęciu zawiera się wiele aspektów, można się mocno zagłębić i toczyć dyskusję na tematy polityczne, finansowe, ale wszystko sprowadza się do tego, że wolność pozwala ludziom komunikować się między sobą na równi.


MUAM: Pięknie to powiedziałeś. Myśląc o nowej płycie zastanawiam się też na tym, co np. chciałbyś usunąć ze świata... tak w ogólnym aspekcie...

Bjorn: Tu nie mam pojęcia od czego zacząć...

 

Airbag, fot. Anne-Marie Forker

 

 

MUAM: Ok, to faktycznie trudne i właściwie mogłoby nas zaprowadzić w niebezpieczne rejony... Poszukajmy może zatem równowagi, spokoju. Jak odnaleźć ją w tej przytłaczającej ilości wszystkiego?

Bjorn: To jest bardzo subiektywna sprawa. Gdy zapytasz ojca i męża, który pracuje na cztery etaty, by wyżywić rodzinę odpowie, że prawdziwe szczęście to położyć się na chwilę i móc odpocząć. Ja osobiście spokój odnajduję będąc z rodziną, przyjaciółmi, słuchając muzyki, pracując....


MUAM: Prawda... Muzyka, taka jak ta tworzona przez Airbag, daje zdecydowanie poczucie spokoju, ukojenia. Słuchając Was można zamknąć oczy i odetchnąć, zapomnieć na chwilę o tych codziennych sprawach i zanurzyć się w melodiach. Masz takie płyty, które Cię relaksują?

Bjorn: Zdecydowanie. To oczywiście zależy od nastroju, w jakim jestem. Jestem osobą bardzo nostalgiczną, więc zwykle słucham rzeczy, przy których dorastałem. To daje mi poczucie komfortu.


MUAM: "Century Of The Self" to pierwszy album Airbag po pandemii. Co się zmieniło po 2020 roku w przemyśle muzycznym z punktu widzenia Waszego zespołu?

Bjorn: Nie jestem pewien, czy to miało wpływ na nasz zespół, ale z naszych doświadczeń wynika że zarówno promotorzy jak i kluby jeszcze nie do końca otrząsnęli się po pandemicznej przerwie. Podróżowanie stało się nieprawdopodobnie drogie...

 

MUAM: A jak czujecie się jako zespół po wielu latach doświadczeń i wspólnego podróżowania po świecie?

Bjorn: Myślę, że znamy się już bardzo dobrze. Jesteśmy na takim etapie, że znamy swoje mocne strony i wiemy, jakie stoją przed nami wyzwania, zarówno w kontekście indywidualnym jak i zespołowym. Ufamy sobie wzajemnie i mamy już wspólną wizję kierunku, w którym chcemy podążać jako zespół.  

MUAM: Łączy Was szczególna więź z polskimi fanami. Jak postrzegacie tę niezwykłą relację?

Bjorn: Polska i nasi fani w tym kraju zawsze byli dla nas wyjątkowi. Nasz debiut, "Identity" stał się bardzo popularny w Polsce. Zawsze bardzo się cieszymy, gdy możemy u Was grać i spotykać się z fanami i z przyjaciółmi. MUAM: Okazja na spotkanie już niedługo, bo zagracie w październiku 3 koncerty - w Gdańsku, w Warszawie i w Krakowie. Czuję, że to będą wyjątkowe wieczory. Uchylisz rąbka tajemnicy, czego fani mogą się spodziewać?

Bjorn: Pracujemy nad nowym show z różnymi niespodziankami i nie możemy się już doczekać, by zagrać nowy materiał. 

 

MUAM: Wspaniale, do zobaczenia zatem i dziękuję za Twój czas! 

Bjorn: Dzięki!


"Century Of The Self" Airbag ukazał się 14 czerwca 2024 nakładem Karisma Records.

Możecie go posłuchać tu: https://airbagsound.bandcamp.com/album/century-of-the-self

Airbag przyjedzie do Polski na 3 koncerty. Norweska grupa wystąpi 17 października w Gdańsku w Starym Maneżu, 18 października w Warszawie w Progresji i 19 października w Krakowie w Studiu. Na koncerty zaprasza Rock Serwis. Bilety znajdziecie na www.rockserwis.pl

 

 ENGLISH VERSION

We live in a constantly speeding world, surrounded by too much stuff, where the process of thinking is constantly being degraded and time flies definitely too fast. How to find the right ballance, take a deep breath and rest from the overwhelming problems? There's a great new record that can help a bit...

That's Airbag's six album, "The Century Of The Self". Talented Norwegian group has a unique ability to create magic with music - the melodies that make you calm and relaxed, but also reflect on what you see, hear and experience.

How do the band members feel? What was the main inspiration for a new album? How do they consider a modern world? These are some of the questions answered by Bjorn Riis, band's guitarist and composer.


Airbag, fot. Anne-Marie Forker


Między Uchem A Mózgiem: How do you feel in the modern world?

Bjorn Riis: A bit concerned but I’m just an observer.


MUAM: I meant of course the music on the new album in which you consider the state of mind of a sensitive person. The inner fights, personal conflicts, the impact of social media, the information chaos  - all those mentioned and many more can be overwhelming. There’s a feeling of fear, anxiety, especially in the album lyrics. How did you feel writing this album?

Bjorn: Actually, we had a great time writing, recording and producing this album. It’s really been a rewarding experience. If anything, the emotions that we put into the music comes from being inspired and just in a good place as a band. 


MUAM: „Century Of The Self” is a story of living a modern world, especially from the perspective of society overwhelmed by the chaos, constant fear of war, the conflicts, the economical crisis. Could you tell more? 

Bjorn: I guess the whole album, both lyrically and musically, is a comment on the whole woke and cancel culture. It’s not something that concern us personally but we’re concerned that our kids will be forced to grow up in a society where freedom of speach, opinions and communication are no longer valued. And these are values we’ve fought long and hard for. And all this ties in with the current state of Europe and the whorld as a whole. Are we so concerned about not being personally offended that we’re no longer capable of debating whether or not we should go to war, help refugees, stand up to corruption etc.


 

MUAM: You're right, the world is heading in a really bad direction. Contrary to the lyrics, considering the music style this is a beautiful musical landscape, a pure coherent story with moving melodies and Bjorn’s unique guitar solos. How did you feel writing and recording the album? How did the process look like?

Bjorn: This album pretty much started out as we usually do. I present a bunch of demos and ideas to the band and we go from there. This time we also spent a lot of time just playing together and jamming out ideas and some of them turned into songs. We worked on the arrangements as a band, which felt like going back to when we started out in the early days of Airbag. MUAM:The artistic freedom is clearly hearable on this record.  How do you consider freedom? What does it mean to feel free from your point of view? 

Bjorn:  I’m not sure that I know what what freedom is. Freedom for me might be something else for the next person. I think freedom of speach is one of the most fundamental rights we have. The right to share your thoughts and opinions, without being persecuted or cancelled. Freedom is a lot of things and you can go deep and talk about political and finacial systems but I think it comes down to having the freedom to communicate on an equal level.


MUAM: That's true. What would you like to erase from the world? Let’s say in general? 

Bjorn: Oh… I don’t know where to start. 

 

Airbag, fot. Anne-Marie ForkerMUAM: All right, that could turn in a really strange direction in fact... So let's look on the other side. How to find peace and ballance in this overwhelming amount of everything?

Bjorn:  That’s very subjective. Let's consider a father and husband working four jobs just to get food on the table for his faily. For him, true happiness was laying down getting some rest. Personally I find peace with my family, friends, music, work… MUAM: Music, as your art can make a person calm, close eyes and relax, forget about daily stuff and just drown into the sounds and melodies. Do you have records that relax you? 

Bjorn: Absolutely. Depends on the mood I’m in. I’m very nostalgic so I tend to listen to a lot of the stuff I grew up with and I guess that’s a way of comfort.


MUAM: „Century Of The Self” is your first release after the pandemic. What’s changed from your point of view in the music industry after 2020? 

Bjorn: I’m not sure if it has had an impact on Airbag as a band but our experience is that venues and promoters still haven’t quite recovered after the shut downs. And, travelling has become insanely expensive. 

MUAM: How do you feel as a band after all those years of playing and travelling around the world?   

Bjorn: I think we’re at a place now that we know each other very well. Our strenghts and challenges both as individuals and as a band. There is a lot of trust and I think we have a common vision for the band and where we want to go next. MUAM: There’s a huge connection between your band and the guitar music fans in Poland. How do you consider this relationship with Polish audience? 

Bjorn:  Poland and our Polish fans has always been special. Our debut album, Identity, was huge in Poland and it’s always something we look forward to, coming back and playing for our fans and friends. MUAM: There are 3 concerts in Poland planned for October. I feel these evenings will be special. What can we expect as fans?

Bjorn: We’re working on a new show, with a lot of exciting stuff and we’re very much looking forward to play the new album as well.MUAM: That's great to hear! Thank You so much for your time and see you soon! 

 Bjorn: Thank you!"Century Of The Self" Airbag is released on 14th June 2024 by Karisma Records.

You'll find it here: https://airbagsound.bandcamp.com/album/century-of-the-self