środa, 27 kwietnia 2022

Somali Yacht Club - The Space (22.04.2022)


Nie jest lekko, to widać i słychać na każdym kroku. Czy w obliczu wojny, społecznych podziałów i może obecnie nieco wyciszonej medialnie, ale wciąż trwającej walki z wirusem ktoś jeszcze chce słuchać muzyki? Mam mimo wszystko nadzieję, że tak, a jeśli chcecie się zanurzyć w pejzażowych, refleksyjnych dźwiękach, sięgnijcie po nowy album Somali Yacht Club. 

Ukraińscy muzycy, choć przyjęli nazwę od piratów atakujących statki u wybrzeży Somalii, grabiących i niszczących, nie sieją zła i nie brzmią agresywnie. Tworzą muzykę pejzażową, utrzymaną na pograniczu post-rocka, metalowego mroku i psychodelii, w której można się zanurzać i odpływać myślami tam, gdzie nie ma smutku, zła, niepokoju. "The Space" to podróż ku przestrzeni kosmicznej, balansująca na granicy delikatności i hałasu. Refleksyjne melodie i rozmyte przestrzenie w połączeniu z gitarowym ciężarem tworzą ciekawe kompozycje.

Trzecia płyta ukraińskiego zespołu jest w dużej mierze instrumentalna. Wokal jest tu bardziej elementem dopełniającym atmosferę niż dominującym. To bardzo przyjemna, relaksująca muzyka - eklektyczna, a jednocześnie spójna, bardzo osobista, a jednocześnie uniwersalna. To także dopełnienie dwóch poprzednich albumów, zamykające w pewnym sensie trylogię rozpoczętą na "The Sun and The Sea".

"The Space" powstał podobnie jak dwa poprzednie albumy - wszystko rozpoczęło się od riffu i jammowania na jego temat, następnie były nagrania materiału demo, odsłuch, przeanalizowanie tematu, zmiany i dopracowywanie. Część utworów powstała na bazie szkiców, inne narodziły się już w studiu. Wszystkie jednak złożyły się na spójną opowieść, która niesie wytchnienie w trudnym czasie. Post-rock, psychodelia, stoner, doom - wszystkie te elementy łączą się tu i przenikają.

Najlepiej słuchać tej płyty w całości, chłonąć jej atmosferę i spróbować zapomnieć o tym, co nas otacza, by poczuć ją w pełni. Po prostu się zrelaksować, odpłynąć, zamknąć oczy i wyobrazić sobie bezkres gwiazd i piękno wszechświata. Choćby na chwilę, nawet w tym trudnym czasie. Co tu dużo pisać - posłuchajcie uważnie, naprawdę warto.

80% 

Posłuchaj płyty: Somali Yacht Club - The Space