czwartek, 30 grudnia 2021

Erasion EP (5.02.2021)

O czym warto napisać dzień przed końcem roku? Oczywiście nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi - tyle jest opinii, ile osób zainteresowanych danym tematem. Stało się dokładnie tak, jak się spodziewałam - im bliżej tej "granicznej" daty, tym okazuje się coraz dobitniej, że zostało jeszcze wiele albumów z datą 2021, którym warto poświęcić czas i energię. Dlatego też mimo zbliżającego się podsumowania, nie będzie to ostateczny finał zapoznawania się z albumami z tego roku. W przeddzień zmiany daty postanowiłam przyjrzeć się bliżej pewnemu projektowi z Wysp Owczych, który zadebiutował kilka miesięcy temu krótką, piętnastominutową EPką. Dlaczego? Wpisał się idealnie w zapotrzebowanie na coś intensywnego, zwartego i zwięzłego. 

Mowa tu o debiutanckiej EPce zespołu Erasion. Ta trzyutworowa, piętnastominutowa mini-płyta to kwintesencja ciężkiego, a zarazem melodyjnego grania. Wpada w ucho od pierwszego odsłuchu i gdy wybrzmi w całości pozostawia po sobie niedosyt i chęć dalszego zgłębiania. Ta muzyka ma to "coś", które wywołuje pragnienie "czegoś więcej". Jedyny jej mankament to fakt, że trwa tak krótko.

To płyta potężna, intensywna, a zarazem bardzo... chwytliwa. Jest oparta na tym, co w melodyjnym death metalu najlepsze - bilansuje mrok przebojowością. Słychać w tych dźwiękach wpływy innych stylistyk, dzięki czemu słucha się tej muzyki naprawdę dobrze. Da się też wyraźnie odczuć, że mamy do czynienia z muzykami, którzy doskonale czują brzmienie, które chcą uzyskać. Erasion to projekt członków takich zespołów jak Hamferð, SIC i Amokk, którzy włożyli w niego całe serce i multum emocji. To się czuje.

To trzy dopracowane do perfekcji utwory, po które chce się sięgać wielokrotnie, stworzone z pasją i zaangażowaniem. Mocny growl, świetne gitary, tnące przestrzeń uderzenia perkusji, siarczysty bas - takiej muzyki chce się słuchać, chce się do niej wracać i w niej zanurzać. Wyczuwalna jest tu olbrzymia energia, świeżość i radość tworzenia. Jestem bardzo ciekawa, jak potoczy się dalszy rozwój grupy i jak ta muzyka zabrzmi na żywo. Trzymam kciuki!

84% 

Posłuchaj płyty: Erasion EP