piątek, 7 maja 2021

Lisa Gerrard & Jules Maxwell - Burn (7.05.2021)

 


Tego głosu nie da się pomylić, a gdy raz się go usłyszy, nie da się go zapomnieć. Lisa Gerrard to artystka wyjątkowa, która potrafi przekazywać emocje jak nikt inny. Oprócz uświetniania swoją obecnością twórczości Dead Can Dance, angażuje się także w liczne projekty solowe. Tym razem podzieliła się wspólnym albumem z klawiszowcem Julesem Maxwellem.

 

 Gerrard i Maxwell znają się niemal od dekady -  poznali się, gdy Jules pracował jako kompozytor teatralny, występowali też wspólnie na trasie koncertowej Dead Can Dance, gdzie na zakończenie każdego koncertu wykonywali wspólnie skomponowany utwór "Rising Of The Moon". Więź, która się między nimi wytworzyła, zaowocowała planami dalszej współpracy, między innymi tej przy nagraniach "The Mystery Of Bulgarian Voices" oraz wydania albumu w duecie.

Na potrzeby "Burn" połączyli siły z producentem Jamesem Chapmanem, bliżej znanym jako MAPS. Artyści pracowali nad projektem osobno, stale się kontaktując - Lisa rejestrowała pomysły w domu w Australii, Jules nagrywał klawisze i perkusje we Francji, zaś James pracował w Anglii. "Burn" stał się zapisem ich wspólnej dźwiękowej podróży. 

To hipnotyczne połączenie elektroniki i muzycznych pejzaży rodem z dokonań Vangelisa. Album wypełnia muzyka niezwykle przestrzenna i emocjonalna. Rozbrzmiewają tu echa Dead Can Dance, szczególnie we fragmentach zabarwionych etnicznymi smaczkami. Są piękne melodie, unoszące niemal do niebios partie wokalne i mistyczna atmosfera.

To propozycja przede wszystkim dla fanów twórczości legendarnego zespołu, choć znajdą tu dla siebie coś także miłośnicy muzyki nie dającej się zaszufladkować. To album przystępny, na dowolną porę dnia, pięknie płynący i pozwalający się rozmarzyć. 

84%

 Posłuchaj fragmentu, kup cały album ;) : Lisa Gerrard & Jules Maxwell - Noyalain